• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Mersin Erdemli'de yörük geleneklerine göre 300 yıldır bal üreten Çay Ailesi, bu balları Eğriçayır markası ile İstanbul pazarına çıkarınca büyük ilgi ile karşılandı. Aile üyelerinden Celal Çay, ürettikleri ballarla uluslararası yarışmalara katıldıklarını anlatarak, "Geçen sene Fransa'da toplanan Dünya Arıcılık Örgütü tarafından bronz madalya, bu sene de Slovenya'daki Dünya Tıbbi Arı ürünleri kongresinde gümüş madalya kazandık" dedi.

  Kendilerinin 300 yıllık bir yörük ailesi olduğunu ve hep bal üretimi işinde olduklarını söyleyen Çay, daha önce aileleri ve çevreleri için ürettikleri balları artık pazara çıkarma kararı aldıklarını belirtti. Çay, şöyle konuştu:

  "Biz zaten yıllardan bu yana kendi geleneklerimize göre bal üretiyoruz. Fakat bu ballar sadece bizim yöremizde kalıyordu, eşe dosta gidiyordu. Ailedeki yeni jenerasyonla birlikte işi biraz genişletme kararı aldık. Önce uluslararası bal yarışmalarına katılmaya başladık. Aldığımız sonuçlar da bizi cesaretlendirdi. Fransa'da Dünya Arıcılık Örgütü tarafından bronz madalya, bu sene de Slovenya'daki Dünya Tıbbi Arı ürünleri kongresinde gümüş madalya kazandık. Önümüzdeki sene Arjantin de yapılacak dünya bal yarışmasına da katılacağız. Türkiye'nin ballarını dışarıda duyurmaya başladık"

  "5 BİN LİRAYA BİLE SATARSINIZ"

  Eğriçayır markası ile İstanbul pazarına girmeleriyle büyük bir ilgi gördüklerini söyleyen Çay, balın kilosunun ortalama 125 lira olmasına rağmen satış konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

  Özellikle büyükşehirlerde doğal ve kaliteli bala karşı çok ciddi bir talep olduğunun altını çizen Çay, "Bu anlamda Anadolu toprakları arıcılık ve bal üretimi için çok uygun. Eğer zeytinyağı ve şarapta olduğu gibi bu tarafa da biraz ilgi oluşursa tüketicilerin çok güzel ballar yiyebileceğini düşünüyorum. Bence butik bal üretimi yapacaklar açısından önemli fırsatlar var. Çünkü Türkiye'de iyi bala 5 bin lira bile deseniz alacak kitle var. Ama yeter ki ürününüz tamamen doğal olsun" diye konuştu.

  Katıldıkları fuarlar ve yarışmalarda yurtdışından da ilgi gördüklerini anlatan Celal Çay, "Mesela Ortadoğu'dan bir tücar gelip bir konteynır bal istedi. Bizim bütün bir yıllık üretimimiz zaten ancak o kadar. Nasıl satalım? İşte o yüzden söylüyorum, eğer Türkiye'de yeni yatırımcıların girişi ile iyi bir butik bal üretimi oluşturulabilirse yurtdışında da iyi pazar var" diye konuştu.

  "2 BİN 400 METREDE ÜRETİYORUZ"/_np/9561/12259561.gif

  Kendilerinin bal üretimini 2 bin 400 metre yükseklikteki Eğriçayır Yaylası'nda yaptıklarını söyleyen Çay, bu yükseklikte hiç ağaç olmadığını ve arıların tamamen yabani çiçekler ve kır çiçeklerinden beslendiğini söyledi. Bölgede nem oranının çok düşük olmasının ve kuraklığın da balın kalitesini artırdığını ve aromasını çeşitlendirip yoğunlaştırdığını ifade etti.

  Çay, "Genel olarak kurak yerlerdeki balların aroması ve tadı çok yoğundur. Çünkü bitkiler topraktan su yerine bir yığın mineral almak zorunda kalır. Fakat bal rekoltesi daha düşük olur." dedi.

  ÜRETİM ARTACAK

  Şu anda ellerinde 200 civarı kovan olduğunu ve yıllık ancak 1500-2500 kg üretebildiklerini belirten Çay, bu rakamı yıllar içerisinde artıracaklarını ve 1000 kovana çıkmak istediklerini belirtti.

  KAYNAK