• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Muğla Valiliği, Muğla Üniversitesi Arıcılık ve İpek Böcekçiliği Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen ve 4 gün süren kongreye Türkiye?nin yanı sıra Libya, Suriye, Suudi Arabistan, Yunanistan, Mısır, Azerbaycan, Bulgaristan, İtalya ve Yemen?den bin 500 kişi katıldı. Bilim kurulu tarafından kongrede yayınlanan bildiriler toparlanarak, sonuç bildirisi yayınlandı.


  MAYBİR Başkanı Ziya Şahin yaptığı açıklamada, kongrenin yurt dışında ve il dışından katılımın yüksek olmasının sevindirici olduğunun belirterek, Muğla?daki arıcılar kongreye duyarsız kalmasına çok üzüldüğünü söyledi. Ziya Şahin, 4 gün süren kongre sonunda bilim kuruluyla yayınlanan bildirileri, 9 başlık altında bir araya getirdiklerini kaydetti.
  Arıcılığın, tüm dünyada giderek büyüyen bir sektör olup tarımsal üretimin sürekliliğine olan katkısın nedeniyle her geçen yıl daha da önemsendiğini belirten Şahin, ?Arıcılık, başta bal üretimi olmak üzere diğer arı ürünleri ile birlikte toplumun sağlıklı beslenmesine önemli katkılar sağlayan bir üretim faaliyetidir. Arıcılık, Türkiye için sosyo-ekonomik önem arz etmekte, kırsal kesimde yaşayan ve yeterli işlenebilir toprağı olmayan on binlerce aile için yaşam kaynağı oluşturmaktadır.? dedi.
  Gezginci arıcılıkta her yer değiştiriminde istenen arı sağlık raporlarının arıcılığın fiili şartnamelerine göre yeniden uyarlanması gerektiğini anlatan Şahin, sağlık raporlarının geçerlilik süresinin mevsimlik en az 6 ay olması gerektiğinin altını çizdi.
  Ziya Şahin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı?nın yerli gen kaynaklarının korunmasına yönelik diğer türlerde gösterdiği çabayı yeril arı ırklarının korunması konusunda da göstermesi gerektiğini vurgulayarak, ?Ülkemizin herhangi bir bölgesinde yetiştirilen ana arıların ülkemizin her yerinde satılmasının ve yurtdışında damızlık dahi olsa ana arı ithalatının önlenmesi hayati önem arz etmektedir. Aksi takdirde genetik kirlilik oluşacak, sahip olduğumuz genetik çeşitlik ve zenginlik heba olacaktır. Bölgesel bal arılarını ıslahına yönelik çalışmalara hemen başlanmalıdır. Arı ıslahında; Amerikan yavru çürüklüğüne dayanıklı hatlar oluşturulması konusunda çalışmalar yapılmadır.? ifadelerini kullandı.
  Kültür bitkileri yetiştiriciliğinde ve meyvecilikte programlı bir şekilde tozlaşma amaçlı arı kullanılması teşvik edilmesi gerektiği belirten Şahin, arı üreticilerine tüm dünyada olduğu gibi polinasyon desteği çıkartılması gerektiğini bildirdi.
  Arı hastalıklarıyla mücadelede mum ve petek basım ünitelerinin yeniden yapılandırılması gerektiğine dikkat çeken Şahin, ?Bu anlamda, hijyen oluşturmayan mum üniteleri ve sterilize şartlarını yerine getirmeyen petek basım ünitelerine ruhsat verilmemeli, verilen ruhsatlar yenilenmelidir. İthal mum girişi yasaklanmalıdır. Analizleri yapılmayan mumların kullanılmasına müsaade edilmemelidir. Amerikan yavru çürüklüğü tazminat kapsamına alınmalıdır. AB ülkelerinde yasaklanan ancak ülkemizde hala kullanılan tarım ve arı ilaçlarının ithali, satışı ve kullanılması yasaklanmalıdır. Tarım alanlarında yapılan bilinçsiz ilaçlamalar arıcılığın gelişmesine ve geleceğini engellemektedir? şeklinde konuştu.
  Ziya Şahin, tarım ve hayvancılığa sağlanan destekler kapsamında arıcılara da yeterli destek sağlanması gerektiği söyleyerek, desteklerin kaliteli ve verimlilik olmak üzere iki ana tema üzerinde yapılması gerektiğini kaydetti.
  Çam balı üretim alanlarında yapılaşmaya asla izin verilmemesi gerektiğini anlatan Şahin, basları alanlardaki bakım kesimleri ise bal üretim dönemleri sonunda Nisan ayında yapılması gerektiği söyledi.

  KAYNAK