• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Rize'nin Ardeşen ilçesinde yapılan toplantıda arıcıların sorunları ele alındı. Ardeşen Ziraat Odası Başkanlığı'nın evsahipliği yaptığı toplantıya; Rize İl Tarım Müdürü Adem Çekiç, tarım il müdür yardımcısı Cahit Gülbay, AK Parti Ardeşen İlçe Başkanı Avni Kahya, Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu, Rize Arıcılar Birliği Başkanı Fevzi Cıvaoğlu, Ardeşen Kaçkar Arıcılar Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Yağcı ve bölgede arıcılık faaliyeti gösteren çok sayıda vatandaş katıldı.

  Arıcılar, 2003 yılından beri mağdur durumda olduklarını dile getirdi. Bu mağduriyetlerinin giderilmesi için 2003 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca alınan kararların tekrar gözden geçirilmesini isteyen arıcılar adına koruşan Rize Arıcılar Birliği Başkanı Fevzi Civaoğlu uygulamada olan kurul kararının ahbap-çavuş ilişkisine benzer biçimde görüşülerek geçerli bir nedeni olmadan alındığını, birlik olarak da kendilerini zorda bıraktığını söyledi. Civaoğlu, doğaya faydası olan bu hayvancığın nasıl olup da zararlı halde gösterildiğini anlamakta güçlük çektiklerini, duruma bilimsel bir açıklık getirilmesini istedi.

  Ardeşen'de arıcılıkla uğraşan ziraat mühendisi Mustafa Uzunibrahimoğlu dailgili kurulun aldığı kararların bilimsel bir içerik taşımadığını, bir araştırmaya dayandırılmadan alınıp altına imza atıldığını savundu. Rize İl Tarım Müdür Yardımcısı Cahit Gülbay, bölgede arıcılıkla ilgili genel değerlendirme yaptı. Gülbay, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun aldığı kararların günümüzde bağlayıcı olduğunu ve uyulması gerektiğini bilimsel bir çalışmayla sorunların çözülmesi için temelleri atacaklarını belirtti.

  Rize İl Tarım Müdürü Adem Çekiç de bölgede sürdürülebilir arıcılığın kaç yıla yayılabileceği konusunda geniş çaplı flora tespiti çalışmalarına başlanacağını söyleyerek, şunları söyledi: "Arıcılık üzerinde makro anlamda düşünmemiz lazım. Söz konusu olan Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nca 2003 yılında alınan kararın değişebilmesi için üniversitelerde bilimsel düzeyde, Arıcılık Enstitüsü ve Arıcılar Birliği ile Ziraat Odaların ortak kararıyla hazırlanan rapor sunulması gerekir." dedi.

  KAYNAK