• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Aydin Aricilar Birligi Baskani Kadir Kiliç, arilarda ilacin uzun süre kullanilmasi sonucu o ilaca karsi mikroorganizmalarda ve zararlilarda direnç meydana geldigini, bunun da sektörü olumsuz etkiledigini söyledi.

  Ilaçlarin yeterli dozda, uygun zaman araliklarinda ve gerekli sürede verilmesi gerektigini belriten Aydin Aricilar Birligi Baskani Kadir Kiliç, özellikle Varroa zararlisi ve yaygin hastaliklara karsi kullanilan ilaçlarin aricilar tarafindan sikça ve bilinçsizce kullanildigini kaydetti. Dünyada sadece Varroa zararlisina karsi kimyasal mücadelede kullanilmakta olan yaklasik 40 kadar kimyasal madde bulundugunu kaydeden Kadir Kiliç, Ari hastalik ve zararlilarina karsi kimyasallarin uygulanmasinda ilaç seçimi, uygulama zamani ve ilaç dozu büyük önem tasimaktadir. Yüksek dozda ve iyi bir zamanlama yapilmadan kullanilan kimyasal maddelerin, ilaca dayanikli mikroorganizmalar ve zararlilarin olusmasina yardim eder. Bu uygulama ergin ve yavru arilarda ölümlere neden oldugu gibi, bal ve diger ari ürünlerine de kalinti birakarak büyük zarar vermektedirler. Bu nedenlerden dolayi mikroorganizmalarda ve çesitli zararlilarda direnç meydana gelmesi nedeniyle kullanilabilecek etkili ilaç sayisi azalmaktadir. Bunun yani sira iyilesme de zor olmaktadir" dedi.

  ANTIBIYOTIKLER ARI ÖMRÜNÜ AZALTIYOR
  Aydin Aricilar Birligi Baskani Kadir Kiliç, aricilikta kullanilan ilaçlarin ari sagligina olumlu etkilerinin yani sira ari metabolizmasi üzerine de olumsuz etkilerinin söz konusu oldugunun kaydederek "Ari sagligi için kullanilan bazi ilaçlar larva, yavru ve ergin arilarin üzerinde zararli etkilere sahiptir. Gelistirilen tüm antibiyotiklerin hemen hepsi belirli bir süre sonra hatali veya gereksiz uygulandigi için istenmeyen bazi yan etkiler meydana getirirler. Bunlar zehirlenme, asiri duyarlilik, direnç olusmasi ve isçi arilarin kovan içi davranislarindaki islev bozukluklaridir. Antibiyotikler, hastalik etmeni ile birlikte, ari larva ve erginlerinin bagirsaklarinda mevcut faydali mikroorganizmayi da ortadan kaldirmaktadir. Böylece mantarlarin gelismesi için uygun bir ortam hazirlanmaktadir. Diger yandan arilarin kan hücrelerinin hizla üremesine yol açarak bunlarin koruyucu faaliyetinin azaltmasina ve arilarin ömürlerinin yüzde 35-40 oraninda kisalmasina neden olmaktadir. Bal arisi kolonilerinde varligini sürdürmeye devam eden Varroa zararlisina karsi gerçeklestirilen yüksek dozda saf kükürt uygulamasi, ana ari yumurtlamasini durdurmakta ve ari larvalarinda ölümlere neden olmaktadir" diyerek aricilarin kulaktan dolma yönetmelerle ilaç kullanmamasini istedi.

  KAYNAK