• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Adana'da arıcılık yapan 59 yaşındaki Recep Kabaklı'nın beslenmeleri için arkadaşının bahçesine bıraktığı, tamamı petekli 80 kovandan içinde 'Kafkas' cinsi bal arılarının bulunduğu 38 kovan çalındı. Hırsızlar, daha az değerli cins arıların bulunduğu 42 kovana ise dokunmadı. 


  Osmaniye'nin Kadirli İlçesi'nde arıcılık yapan Recep Kabaklı, kovanlarını farklı çiçeklerden beslenmeleri için Adana'da oturan arkadaşının portakal bahçesine getirdi. Kovanları çitle çevrili bahçeye bırakan Kabaklı, günlük bakımını yapmayı sürdürdü. Akşamları bahçe bekçisinin bulunması nedeniyle rahat olan Recep Kabaklı, önceki gün sabah geldiğinde 80 kovandan 38'inin yerinde olmadığını gördü. Kısa bir şaşkınlık yaşayan Kabaklı, çalınan kovanların diğerlerine göre daha değerli olan 'Kafkas' cinsi arıların bulunduğu kovanlar olduğunu fark etti. Bekçinin izinli olduğu gün kovanları çalan hırsızların, daha az değerli cinsteki arıların bulunduğu 42 kovana dokunmadıkları anlaşıldı. 

  Kamyonlara yüklenerek götürüldükleri anlaşılın hırsızların kovanları seçerek aldıklarını belirten Recep Kabaklı, 22 yıllık emeğinin bir gecede yok olduğunu söyledi. 

  Kabaklı'nın şikayeti üzerine soruşturma başlatan jandarma ekipleri, hırsızların bal konusunda uzmanlaşmış kişiler olduğunu da dikkate alarak soruşturmayı sürdürüyor. 

  HER ÇİÇEKTEN BAL ALABİLİYOR 

  Özellikle Türkiye ile Gürcistan sınır hattında yaşayan, neslinin korunması için özel çalışmalar da yapılan Kafkas cinsi arılar, ekonomik değeri yüksek, uzun borulu, her çiçekten bal alabilme, çalışkan, çok verimli, bunların yanı sıra agresif olmayan özellikleriyle biliniyor. Bir Kafkas arısının fiyatı 5- 10 dolar civarında. Çok uysal, çalışkan, şiddetli soğuğa dirençli olma gibi üstün ırk özellikleri de bulunuyor. Sıcak iklimi pek sevmeyen, 35 derecenin üzerindeki sıcaklığa dayanamayan Kafkas arılarını Türkiye'de yetiştiren arıcılar, bu nedenle göçebe olarak besicilik yapıyor. Yazın, daha soğuk olan dağlık, yaylalık bölgelere kovanlar taşınıyor.

  KAYNAK