• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Bal üreticilerinin başı ayılarla dertte. Açlık çeken ayıların, geceleri karınlarını doyurmak için arılıklara gelip kovanları parçalayıp balları yemesi arıcıları kızdırdı. Tüfekle kovanlarını bekleyen arıcılar, ayılar nedeniyle geceleri uykusuz geçiriyor.

  Sakarya'da son bir ayda ayılar, 13 arıcının 30 kovanını parçalayarak kilolarca balı yedi. Ayılarla baş edemeyen arıcılar, kovanlarını ve ballarını korumak için çareyi nöbet tutmakta buldu. Erenler ilçesine bağlı Değirmendere köyünde kestane balı için kovanlarını arılıklara yerleştiren üreticiler, ayıların ballarını yiyerek kovanlara zarar vermemesi için geceleri nöbet tutuyor. Ellerinde tüfeklerle sabaha kadar kovanları bekleyen arıcıların tek dileği, ayı ile karşılaşmamak.

  600 kovanı bulunan Engin Kılıç, arılıktaki kulübede nöbet tutan arıcılardan biri. "Zahmetsiz rahmet olmaz." diyen Kılıç, "Ayılar balı çok seviyor. Gece gelip kovanları parçalayıp balları yiyip arıları öldürüyor. Her yıl zararları oluyor. Önlem için geceleri tüfekle bekliyoruz. Önceleri lamba yakarak ve tel örgü çekerek önlem alıyorduk. Fakat bu önlemler işe yaramıyor. Ayılar bunlara alışıyor. En iyisi beklemek. Kokumuzu alırsa gelmiyor. Eğer gelirse havaya ateş açıp korkutuyoruz. Hayvanı vurmuyoruz." dedi.

  Kardeşi gibi kendisi de ayı nöbeti tutan Kadem Kılıç ise bir ay boyunca arılıkta beklediklerini ifade etti. 10 yıldır arıcılıkla uğraştığını ve iki kez ayıyla karşılaştığını kaydeden Kılıç, şunları anlattı: "Birinde çok büyük bir tane gelmişti. Kulübedeydim. Ona ışık yakınca baya diklendi. O anda baya korktum. Havaya ateş açınca kaçtı. Diğerinde aramızda 5-6 metre vardı. Tüfeğim yoktu. Biraz ufaktı. Beni görünce kendini ormana attı."

  Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, ayıların bu yıl 40 arıcının 200'e yakın kovanına zarar verdiğini söyledi. Ayıların sayısının çok fazla arttığını belirten Ör, "Ayılar kovanlara dehşet şekilde zarar vermeye başladı. Arıcılar ormanlara arılık oluşturmaya korkuyor. Her yere gidemiyorlar. Kovanlar doğal afetlere karşı sigortalanıyor. Ancak ayıya karşı bir sigorta yok. Kovanlara zarar veren ayılar vurulmuyor. Cezası var." diye konuştu.

  KAYNAK