• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Taner Bayır, Erzurum başta olmak üzere bölgede ayı saldırılarının son 3 yılda arttığını söyledi. Türkiye'nin yüzde 50'sinde ayı saldırılarının özellikle arıcılara büyük zarar verdiğini belirten Taner Bayır, her gün kendilerine 3-5 saldırı vakası geldiğini bildirdi. Arıcıların büyük zarar gördüğünü vurgulayan Taner Bayır, şöyle dedi:

  DEVLET AYISINA SAHİP ÇIKSIN


  "Biz hayvanların öldürülmesinden yana değiliz. Ancak, ayılar konusunda da bir tedbir alınması lazım. Devlet ya ayısına sahip çıksın, ya da bizim zararımızı telafi etsin. Bazı yetkililer, 2090 sayılı tarım sigortası yasısından yararlanmamızı söylüyorlar. Halbuki arıcılık tarım sigortası kapsamında değil. Tarım sigortası doğal afeti kapsıyor, arı saldırısı bir doğal afet kapsamına girmiyor."

  Bakanlığın getirdiği yasak nedeniyle vuramadıkları ayılar için yeni yeni koruyucu tedbirler çıktığını belirten Taner Bayır, ayıların bunlara da alıştığını kaydetti. Ayılara tedbir için hatırı sayılır para harcadıklarını anlatan Bayır, şöyle konuştu:

   


  PATLAMA SESİNE ALIŞTILAR

  "Bazı üreticiler patlayan toplar kullandı. Kovanların çevresine yerleştirilen toplar, belirli aralıklarla patlıyor. Ancak bu ayılara çare olmadı. Bir süre kovanlara yanaşmayan ayılar, patlama sesine alışınca yine zarar verdi. Bazı firmalar fotoselli sistemler denedi ama ayılar bunlara da alışınca değişen bir şey olmadı. Arıcılar bu konuda çaresiz kaldı. Tedbirler yetmiyor, bakanlık öldürülmesini yasaklıyor. Ama diğer taraftan ayılar her gün büyük oranda zarar veriyor. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Orman Bakanlığından isteğimiz, ya ayılarına sahip çıksın ya da verdiği zararları bize ödesin."


  YEŞİL KARTLI ARICIYA 18 BİN LİRA CEZA

  Bu arada Çat İlçesi'nde 15 Ağustos günü eşi ve kendine saldıran ayıyı vuran yeşil kartlı arıcıya 18 bin lira para cezası verildi. İlçe merkezinde 7 çocuklu ailesini arıcılık yaparak geçindiren Ahmet Yıldız, ayıların Golan Tepesi'nde bulunan arı kovanlarına saldırmaları üzerine eşiyle birlikte nöbet tutmaya başladı. Arı kovanlarının başında bekleyen Ahmet Yıldız ve eşi bölgeye gelen boz ayının saldırısına uğradı. Kovanları dağıtan ayıdan korkan Yıldız, yanındaki tüfeği ateşledi. Saldırgan ayı olay yerinde öldü. Gelen jandarmanın incelemesinden sonra Çevre ve Orman Müdürlüğü, ayıyı öldüren arıcıya 18 bin TL ceza kesti. Kesilen cezayı ödeyecek durumu olmadığını ifade eden Yıldız, "Ya ayı bizi öldürseydi, bizim tazminatımız ne olacaktı" dedi.

  KAYNAK