• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bahri Yılmaz, devletin arıcılara üvey evlat gibi baktığını öne sürdü.
  Yılmaz, yaptığı açıklamada, arıcılığa verilen desteğin yetersiz olduğunu öne sürerek, ''Bize diyorlar ki, sizin desteğe ihtiyacınız mı var? Mesela biz et ithal ediyoruz, sığır ithal ediyoruz, bunları destekleyelim çoğalsın. Çoğalmaz, desteklemeyle çoğalmaz, bu bir bilim işidir, bu bir ekip işidir. Köyde oturan insanlar bu işi yapmıyorsa, bu iş (tarım, hayvancılık, arıcılık) çoğalmaz. Bu işin politikalarını belirleyen kişiler biz değiliz ama arıcılığın politikalarında etkiliyiz'' dedi.
  Verilen desteklerin dengesiz olduğunu, arıcılara kovan başına 6 lira verilmesine karşın koyuna ya da keçiye ise adet başına 10 lira destek verildiğine dikkat çeken Yılmaz, büyükbaş hayvana ise 600 liraya kadar varan desteklerin sağlandığını ifade etti.

  Bunun değişik anlamlar barındırdığını dile getiren ve Türkiye'de hayvancılıktaki desteklemelerin hayvanın değerinin yüzde 10'u kadar olduğunu belirten Yılmaz, bu oranın arıda yüzde 1,6'sı kadar olduğunu bildirdi.

  Yılmaz, şöyle konuştu:

  ''Bize destek vermeseler de biz bu işi yapacağız ama diğer tarafa destek verirken bize vermemeleri içimizi burkuyor. Verilecekse hep verilecek, ayrım yapmanın hiç bir anlamı ve gereği yok. Bizim için önemli olan biz bu işi rahat yapalım, rahat çalışalım her türlü çalışma ortamı arıcılarımıza sağlansın.

  Biz emeğimizi geçimimizi çiçeklerden bal toplayan arılarla sağlıyoruz. Çünkü onu arı değerlendirmese yok olup gidecek. Hatta o çiçeklere hiç arı uğramasa oralar hep çölleşecek. Yani kısacası desteklemeler yeterli değil. Zaten Avrupa Birliği uyum sürecinde, 2013 yılında desteklemelerin hepsi bitiyor. Ancak AB ülkeleri kendi üreticilerini başka yollarla destekliyorlar. Direkt olmasa bile dolaylı olarak desteklemeler yapılıyor. Tabi bizimde bunu yapmamız lazım. Çünkü kanunun bir maddesinde, 'tarım bütçesinin yüzde 1'i bu desteklemelere ayrılır, desteklemeler yüzde 1'den az olamaz' diye bir madde var. Bu şu anda uygulanmıyor, uygulansa bile eşit olarak dağıtılmıyor, herkes hakkını alamıyor.''

  -BİRLİĞİN ÇALIŞMALARI-

  Bahri Yılmaz, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin tüm kuruluşunu tamamladığını, illerin tamamında il birliklerinin bulunduğunu ifade ederek, 46 bin 387 adet kayıtlı profesyonel arıcının olduğunu söyledi.

  Arıcıların 5,4 milyon adet kayıtlı arı kovanıyla yılda 83 bin ton bal üretimi yaptığını belirten Yılmaz, arıcının ve sektörün sorunlarının çözümü noktasında her türlü çabayı gösterdiklerini anlattı.

  Sektörde söz sahibi olanlardan aynı iradeyi görmediklerinden yakınan Yılmaz, kuruluşlarından itibaren geçen 2 yıllık sürede yapılan her yeni uygulamanın ortak akıl toplantısında alınan kararlar olduğuna işaret etti.

  Yılmaz, şöyle dedi:

  ''Bu toplantıda alınan karar doğrultusunda ülke arıcılığı ve sorunlarının çözümü için irade noktasındaki her kurum ve kuruluşa arıcılığımızın fiili şartlardaki konuyla ilgili sorunlarını aktardık. Aktif arılı kovana 2008 yılında 4,5, 2009'da 6, bu yıl ise 6 lira olan desteğin yetersiz olduğu yönündeki girişimlerimizden sonuç alamadık. Desteklemelerin kovan başına 20 lira olması gerekmektedir.

  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nca yürütülen, kırsal kalkınma projelerin içine arıcılık malzemeleri, makine donanım yatırımları, bal paketleme, petek, polen kurutma gibi işlemler ise yüzde 50 hibe kapsamına aldırılmıştır. Ayrıca tarım danışmanlığı uygulamasına başlandı. Tarım ve kırsal kalkınma kurumunun stratejisinde arıcılığın yer almasını sağladık. Şu anda diğer destekleme modelleri üzerinde çalışılmaktadır.''

  KAYNAK