• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kubilay Elevli, ''Son yıllarda artan maliyet girdileri nedeniyle gezgin arıcılık yavaş yavaş bırakılıyor. Bu nedenle yörede geçen yıl bin 500 ton olan bal üretimi, bu yıl bin ton dolayında gerçekleşti'' dedi. Elevli, yaptığı açıklamada, kentte yapılan bal üretiminin geçtiğimiz yıllarda 2 bin ton civarında olduğunu bunun da yurt genelindeki üretimin yüzde 8-10'luk bölümünü karşıladığını belirtti.

  Son yıllarda artan maliyet girdileri ile bu üretimin düştüğünü ifade eden Elevli, ''Son yıllarda artan maliyet girdileri nedeniyle gezgin arıcılık yavaş yavaş bırakılıyor. Bu nedenle yörede geçen yıl bin 500 ton olan bal üretimi, bu yıl bin ton dolayında gerçekleşti'' dedi.


  Yöre ekonomisine büyük katkı sağlayan arıcılığın gelişmesi için her kesimin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Elevli, şöyle devam etti:

  ''Giresun'da, daha önceki yıllarda bal üretiminden yöre ekonomisine dolaylı olarak her yıl ortalama 25 milyon lira girdi sağlanıyordu. Bu yıl ise 15 milyon lira dolayında girdi sağlanacak. Devlet arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretiminin artırılması için destekleme yapıyor ancak bu yetersiz. Arıcılıkla uğraşan vatandaşlarımız ova balı için kovanlarını Kars ve Erzurum'a götürüyordu. Burada maliyet girdileri artığı için artık son yıllarda bu yapılmıyor. Bu da üretim miktarının düşüşüne yol açıyor. Bölgede yerleşik arıcılığa başlandı.''

  Bölgede fındık tarımıyla uğraşan üreticinin daha önce fındık zararlılarıyla mücadelede toz ilaçlama yaptığını bunun da arılara zarar verdiğini belirten Elevli, ''Girişimlerimiz sonucunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bu uygulamayı yasakladı. Şimdi fındık zararlılarına karşı sulu ilaçlama yapılıyor. Ancak, bu defa da fındık bahçelerinde yabani otlarla yapılan mücadelede kullanılan ilaçlar arılara zarar veriyor. Bakanlık bu konuda da mutlaka önlem almalıdır'' dedi.

  KESTANE BALI ÜRETİMİ

  Elevli, yörede bu yıl 750 tonu oba balı (orman gülü, çalı çileği, kekik, karayemiş) ve 250 tonu kestane balı üretimi olmak üzere bin ton dolayında bal üretimi gerçekleştiğini belirterek, ''Oldukça kaliteli olan kestane balı yöreye özgü bir bal çeşididir. Kestane balı özel ve oldukça kaliteli bir baldır. Kestane balının fiyatı piyasadaki diğer bal çeşitlerine göre daha pahalıdır. Üreticilerimizi kestane balı üretimine yönlendiriyoruz, ancak bundan üretimin artması kestane ormanı varlığının korunması ve artırılmasına bağlıdır'' diye konuştu.

  Yörede 75 bin dolayında kovan bulunduğunu da ifade eden Elevli, Birliğe kayıtlı bin, kayıt dışı 700 dolayında ailenin geçimini aracılıktan sağladığını bildirdi. Elevli, ova balının kilosunun 7-8 lira, kestane balının ise 30-35 liradan satıldığını kaydetti.

  KAYNAK