• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Cahit İleri, Çanakkaleli arıcıların markalı polen üretmek için çalışmalara başladığını söyledi.

  İleri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, polenin en önde gelen arı ürünlerinden birisi olduğunu vurguladı. Polenin besleyici değerleri, insan vücuduna ve çocuk gelişimine faydası, yaşlılarda hücre yenileme özelliği ve besleyici değerleri yönüyle önemli bir ürün olduğunu anlatan İleri, arıların yavrularının gelişiminde de poleni adeta bir mama olarak kullandığını işaret etti.
  Polen tüketen insanların grip olma olasılığının az olduğunu, bu ürün sayesinde vücuda vitamin ve mineral madde girişinin sağlandığını belirten İleri, şunları söyledi:

  "Bu zamana kadar arıcılarımız polen üretimine pek fazla girmediler. Bunun nedeni de piyasaya markalı ürün sunmak zorunluluğuydu. Bizim birliğimizin Arıburnu adıyla bir markası var. Bu şekilde üyelerimiz polen üretirlerse, bir markayla piyasaya gireriz dedik. Dolayısıyla markalı polen üretimine önümüzdeki günlerde geçmek istiyoruz. Çünkü Türkiye'nin markalı polenleri genellikle Arjantin ve Çin'den geliyor. Burada bir tezat var. Dağımız, taşımız çiçek, polen ama poleni dışardan alıyoruz. Bu durumu çok garipsiyorum ve kabullenemiyorum. Bunun üretimine geçeceğiz."

  Arıcıların kendi başına işletme kurma şansı bulunmadığını ifade eden İleri,

  "Bizim hazır kurulmuş bir işletmemiz var. Bu işletme bünyesinde bir polen paketleme ünitesi oluşturacağız. Zaten markamız da var. Bu marka bünyesinde polen üretimi yapacağız" diye konuştu.

  İleri, polen üretiminin çok fazla bir şey istemediğini, kovanların altına polen tuzakları kuracaklarını ve arıların kovana girerken bu tuzakların içinden geçeceklerini ifade ederek, tuzağın içindeki filtre yardımıyla arının polenlerini toplayacaklarını, kurutup piyasaya süreceklerini bildirdi.

  Polenin baldan daha önemli bir ürün olduğunu belirten İleri, "Polenin şu anda piyasadaki kilogramı toptan 40-50 liradan satılıyor. Bal ise 7-8 lira. Polen aynı zamanda katma değeri yüksek bir ürün" dedi.

  KAYNAK