• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Adana Arı Yetiştiricileri Birliği ve Orman Bölge Müdürlüğü'nün geliştirdiği ortak projeyle Adanalı arıcılara can suyu geliyor. Adana sınırlarında arıcılığı geliştirmek ve bal üretimini artırmak amacıyla "Bal Ormanları" tesisi için iki kurum işbirliği yapacak.

  Çukurova Kalkınma Ajansı'na sunduğu projeyle İmamoğlu'nda 4 bin 460 dönüm bozuk orman alanına "Bal Ormanına" dönüştürülecek. Adana Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Turan Otlu, Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara ile arıcılar "Bal Ormanları" konusunda bir araya geldi. Adana Arı Yetiştiricileri Birliği'ndeki toplantıda konuşan Birlik Başkanı Otlu, Adanalı bin 500 üreticinin 'Bal Ormanları' sayesinde arıları beslemek için şehir dışına çıkmayacağını söyledi. Bozuk orman alanlarında tesis edilecek bal ormanlarında, bal ve polen üretimini artıran akasya, keçiboynuzu, defne, sandal ağacı, yabani elma, kızılcık, alıç, püren, laden, iğde gibi bol çiçekli ağaç ve çalı türlerinin yer alacağını vurgulayan Otlu, "Adana, arı ve arıcı sayısı bakımından Türkiye'de birinci sırada yer alıyor. Çiçek balı üretiminde ise üçüncü sıradayız. Kentte oluşturulacak bal ormanları ile yıllık 10 bin tonluk bal üretimimizi artırabileceğiz. Arıcılar, ilin ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Bizler, sadece bal üreterek değil alt sektörlere katma değer sunuyoruz. Yaklaşık 10 bin kişi arıcılıktan geçimini sağlıyor. Yan sektörlerle birlikte bu sayı 20 bini buluyor. Bal ormanları ile arı ve bal üretimimiz ivme kazanacak." dedi. Otlu, proje de gösterdikleri gayretten ötürü Orman Bölge Müdürlüğü'ne teşekkür etti.


  KARA: AMAÇ 20 BİN TON BAL ÜRETİMİ

  Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara ise ormancılığın sadece odun üretimi yapmak ve koruma amaçlı ceza kesmek olmadığını belirtti. Sosyal ormancılık çalışmalarına iyi bir örnek teşkil edecek bu proje ile Adana'da yıllık 10 bin ton olan bal üretimini 20 bin tona çıkartılabileceğini dile getiren Kara, arıcılığa, doğaya ve ülkeye katkı koymak için çabaladıklarını ifade etti. Arı gibi çalışan arıcıların varlığına işaret eden Kara, onlara destek olmaktan mutluluk duyduklarını vurguladı. Bal ormanları sayesinde çiçekli bitkiler oluşacağını hatırlatan Kara, şöyle devam etti: "İlk bal ormanını bin 400 hektarlık alanda Karaisalı'da meydana getirdik. Arıcılarımız buradan istifade ediyor. İkinci çalışmamız İmamoğlu, Sarıhamzalı ve Dokuztekne köylerinde olacak. Yaptığımız projelerle bal üretimini artıracak imkânlarla arıcılara destek sunacağız. İmamoğlu'nda 4 bin 460 dönüm bozuk orman alanında oluşturacağımız 'Bal Ormanı' Adana için büyük önem taşıyor. Projelerimize Çukurova Kalkınma Ajansı'ndan önemli destek alacağız. Arıcılar bizim doğal üyemizdir. Arıcıların ormanda bulunması bize güven veriyor." Kara, Adana'da belirlenecek uygun orman alanlarını 'Bal Ormanları'na dönüştürmeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

  KAYNAK