• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Çelik, ''Avrupa Kıtasında Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Arı'' başlıklı projenin, Türkiye'nin liderliğinde hazırlandığını belirttti. Prof. Dr. Kemal Çelik, gezegende yaklaşık 130 bin farklı bitki türünün polinasyonunda yaşamsal öneme sahip olan ekolojik aktörlerin, teknolojiye kurban edildiğini öne sürdü.

  Çelik, Türkiye'nin liderliğinde hazırlandığını belirterek, projeye, İtalya, Hollanda, Belçika, Macaristan ve Polonya'dan bilim adamları ve ilgili kuruluşların katıldığını bildirdi.


  Projenin, AB ülkeleri ve Türkiye açısından öneminin sadece arı ölümlerini irdelemek olmadığını vurgulayan Çelik, projenin, Avrupa kıtasında sürdürülebilir bir tarımsal yaşamın devamlılığındaki önemi de içerdiğini kaydetti.

  Artık insanlığa bariz bir şekilde göz kırpan gıda kıtlığını en aza indirgemede arıların ekolojik rollerinin giderek zorlaştığına dikkat çeken Çelik, Türkiye'nin proje liderliğinin yanı sıra sorunun da taraflarından biri olduğunu ifade etti.

  Çelik, şöyle dedi:

  ''İki yıl süreyle bilim adamlarının projelerine katkı sağlayacak yabancı araştırmacılar, yaşlı kıtanın ekolojisinde arının doğal işlevini ve kısmen yok oluşunu irdeleyecek. Afrika kıtasından sonra Avrupa kıtasında da olası bir gıda kıtlığına dolaylı yollardan çözüm önerilerinde bulunacaklar. Proje, gelecek hafta Türkiye'nin liderliğinde 6 ülkeden 20 bilim adamının Belçika'da buluşmasıyla başlayacak. Bilim adamları burada 3 gün süreyle tartışacak.''

  Elektromanyetik yayılımlar ve hastalıklar sonucu İngiltere'de geçen yıl yüzde 17 olan arı kayıplarının, ABD'de ise yüzde 30 olarak saptandığını ifade eden Çelik, ''Gezegenimizde yaklaşık 130 bin farklı bitki türünün polinasyonunda yaşamsal öneme sahip olan ekolojik aktörler, teknolojiye kurban edilmektedir. Bu da gıda üretiminde yaşanan sıkıntıları gelecekte daha da arttıracaktır'' diye konuştu.

  Prof. Dr. Kemal Çelik, projenin, Türkiye'nin önemli dış satım kalemlerinden bir olan meyvecilik sektörünü de yakından ilgilendirdiğini belirterek, projeye, Çanakkale Arıcılar Birliği'nin davet edilmiş olmasının, ürün, pazarlama ve kalite açısından Türkiye'nin AB standartlarına hazır olduğunu gösterdiğini kaydetti.

  AB'nin Türkiye'den bir üniversitenin liderliğinde hazırlanan projeyi desteklemesinin ve buna önemli miktarda bütçe ayırmasının sevindirici olduğunu da ifade eden Çelik, AB'nin, bilim fonlarından nitelikli projeleriyle yararlanan Türk bilim insanlarına güveninin arttığını gösterdiğini sözlerine ekledi.

  -PRESTİJ PROJESİ-

  Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri de, projeye ortak olduklarını ve bu çalışmanın kendilerini yakından ilgilendirdiğini belirterek, bunun bir prestij projesi olduğunu söyledi.

  Proje kapsamında Avrupa'da Türkiye'yi temsil etmenin kendilerini sorumluluk altına soktuğunu ifade eden İleri, ''Avrupa'da arıcılıkta iddialı en az 5 ülke arıcılarıyla bir ara gelmek, oralardaki arıcılık uygulamalarını yakından görmek, arıcılıkta bilinen son bilgileri paylaşmak, ülke arıcılığında yapılması gerekenleri tespit etmeyi amaçlıyoruz'' dedi.

  İleri, en büyük arzularının, kovan başı üretimindeki düşüklüğün sebeplerini araştırmak ve Avrupa'daki bal üretiminin üzerine çıkmak için yapılması gerekenleri tespit ederek, uygulamaya koymak olduğunu bildirdi.

  KAYNAK