• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  KUDAKA uzmanı Erdal Çelik, kurumlarının arıcılık sektörüne verdiği desteklerden bahsederek, "Destekler üç kategoriye ayrılıyor. Bunlar, mali, teknik ve doğrudan desteklerlerdir" diye konuştu.

  "Erzurum'da Arıcılık sektörüne bugüne kadar 1 milyon 382 bin lira teşvik ücreti verdik. Arıcılıkla ilgili 43 projeyi tamamladık. Erzurum'da önceki yıl bin 519, geçen yıl da 2 bin 48 110 bin arı kolonisinin bulunduğu ilimizde bal üretim verimi yeterli değil. Ayrıca ilimizde konaklayacak koloni kapasitesi 327 bin ancak biz bu kapasitenin maalesef ancak üçte birini kullanıyoruz. Önemli olan koloni başına verimin artırılmasıdır. "

  Arıcılıkta verimin önemli olduğunun altını çizen Altun, şöyle konuştu:

  Tarım İl Müdürü Mustafa Altun da arıcılığın önemli bir geçim kaynağı olduğunu ifade ederek, arıcılıkta en önemli sorunun konaklama sorunu olduğunu dile getirdi. Göçer arıcıların sorunlarına da değinen Bayır, göçer arıcıların giderlerinin ve ihtiyaçlarının karşılanması için yeni bir çalışma başlattıklarını belirtti. Erzurum İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Taner Bayır da arıcılık eğitiminin önemine değinerek, yaptıkları konferanslarla arıcıları her alanda bilgilendirdiklerini ifade etti.

  "Türkiye, yoğun çabalara rağmen henüz gerçek sanayi ülkesi kimliğini kazanamamıştır. Köyden kente göç eden insanlar sosyo-ekonomik profilde olumsuzluğa neden olmuştur. Bu anlamda arıcılık çok önemlidir. Kırsal kesimde geçim aracı olarak kullanılmaktadır. İklimsel çeşitlilik yaşanmaktadır. Bu sayede, arıcı birkaç defa ürün alma şansına sahiptir. Türkiye arı genetikleri bakımından dışa bağımlı değildir. Hem ülkemizi hem de diğer ülkeleri rahatlık geçindirebilecek potansiyele sahibiz. "

  Arıcılığın önemine vurgu yapan Genç, şunları kaydetti:

  Bu önemli potansiyele rağmen bal veriminin yeterli düzeyde olmadığını dile getiren Genç, "Geleneksel üretim yöntemleri bırakılarak bilimsel yöntemlerle üretim yapılması gerekiyor. Kovan başına üretimi artırmak için gelenekçi üretim yöntemlerini bir kenara bırakarak, bilimsel yöntemlerle üretime yönelmeliyiz" diye konuştu.  "Türkiye Arıcılığının Nitelikleri, Verimlilik ve Erzurum'da Arıcılık Potansiyeli" konulu bir sunum yapan Prof. Dr. Genç, arı ürünlerinin öneminin giderek arttığını belirterek, arıcılık potansiyeli bakımından Türkiye'nin Çin'den sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.

  Erzurum İli Arı Yetiştiricileri Birliği ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (KUDAKA) desteğiyle, Palandöken Dağı'ndaki bir otelde düzenlenen "Arıcılıkta Üretim Teknikleri ve Arı Hastalıkları" konferansında bilim adamları arıcılık üzerine sunumlar yaptı.

  Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Genç, Türkiye'nin arı genetikleri bakımından dışa bağımlı olmadığını söyledi.

  KAYNAK