• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Düzce Üniversitesi Çilimli Meslek Yüksekokulu tarafından Arıcılık Geliştirme Projesi kapsamında yapılan çalışmalar esnasında kovanları n içine arıların üşümemesi için konulan strafora arılar tarafından "Allah" yazıldı. Yazlık bakım için kovanların açılmasıyla fark edilen olay olağanüstü olarak nitelendirildi.


  Düzce Üniversitesi Çilimli Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yardımcı Doç.Dr. Ayhan Gösterit tarafından yürütülen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen "Yığılca Bal Arısı Ekotipi ve Ticari Ana Arı Üretimi Yapan İşletmelerden Alınan Ana Arılarla Oluşturulan Kolonilerin Bazı Davranış, Koloni Gelişimi ve Verim Özelliklerinin Batı Karadeniz Bölgesi Koşullarında Karşılaştırılması Projesi" çerçevesinde üretilen bal arıları tarafından gerçekleştirildi. Bahar aylarına giriş sürecinde kovanların içerisinin temizlenip izolasyon malzemesi yerleştirilmesi sırasında öğrenciler tarafından fark edilen yazı, görenleri hayrete düşürdü.

  Arıların kovanın içerisinde bulunan izolasyon malzemesine "Allah" yazısını bal ile iş lemesi öğrenciler arasında arıcılığa olan ilgiyi artırdı. Doçent Doktor Ayhan Gösterit, yazıyı öğrencilerle birlikte kovanların temizlenmesi sı rasında fark ettikleri belirterek, "Biliyorsunuz bu bölgede Yığılca arısı üzerinde çalışma yapıyoruz. Yığılca arılarının performanslarının ölçülmesine yönelik bir çalışma. Elimde gördüğünüz malzeme bir izolasyon malzemesi bir köpük, bunu biz bölme tahtası amacıyla kullanıyoruz kovanlarda. Kışın arıların sıcaklığını daha doğrusu üşümemeleri için kullandığımız bir malzeme.

  Bu bizim kışa girerken kovana koyduğumuz bir malzeme" dedi. Bahar bakımını yaparken bunları alıp kovana yeni çerçeveler koymaları gerektiğini anlatan Gösterit, şöyle konuştu: "Böyle bir görüntünün farkına vardık, öğrencilerimizde buradaydı onlar gördü. 'Hocam Allah Yazıyor' şeklinde söyleyince baktık gerçekten üzerinde arılar çalışıyor. İlgimizi çekti. Çok karşılaştığımız bir görüntü değil. Yaklaşık 10 yıldan fazladır arıcılıkla uğraşıyorum ilk defa böyle bir görüntüyle karşılaşıyorum. Bu olay öğrencilerimizin arıcılığa olan ilgilerini bir kat daha artırdı."

  KAYNAK