• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Van'ın Çatak ilçesi, doğa güzelliği ve yüksek rakımlı yaylayarındaki yüzlerce çeşit endemik bitkisi ile arıcıların vazgeçilmez mekanları arasında yer alıyor. Çatak ilçesinde tamamen doğal koşullarda elde edilen bal, bu yıl arıcıların da yüzünü güldürdü. AA muhabirine açıklama yapan Çatak Bal Üreticileri Birliği Başkanı Aslan Semo, bölgede üretilen bal kalitesinin yüksek olduğunu, bunun da kovanların, araç ve insan ulaşımından uzak bölgelere konulmasından, çevresinde herhangi bir sanayi kuruluşu bulunmamasından ve tarlalarda tarımsal ilaç kullanılmamasından kaynaklandığını bildirdi.  Yüzyıllardır bu bölgede arıcılık yapıldığını, kendilerinin de atalarından kalan bu mesleği sürdürdüğünü bildiren Semo, ilçedeki ve köylerdeki birçok vatandaşın arıcılık yaparak geçimini sağladığını ifade etti. Bu yıl uygun hava koşulları nedeniyle arıcıların yüzünün güldüğünü anlatan Semo, şunları kaydetti:

  ''Bölgede 14 bin arı kovanı bulunmaktadır. Bu kovanlardan 100 ton bal elde ettik. Bölgede tarımda ilaçlama ve gübreleme yapılmadığı için ballarımızın tamamı organik ve doğaldır. Arılar, bölgedeki yüzlerce çeşit bitkiden aldığı polenlerle bal yapıyor. Herkesin bu balı tatmasını istiyoruz'' dedi.
  ''PAZAR SIKINTISI YAŞIYORUZ''

  Bölgedeki kovan sayısına göre elde edilen bal miktarının düşük olduğunu bildiren Semo, şöyle konuştu:
  ''Bunun nedeni ise arılarımıza herhangi bir katkı maddesi vermiyoruz. İstesek verilen katkı maddesi ile 1 kovandan 5 kilo bal yerine, 15 kilo bal elde edebiliriz. Ancak biz organik bal üretiyoruz. Kaliteli bal üretimine rağmen, pazar sıkıntısı yaşıyoruz. Tanıtım iyi yapılamadığı için birçok kişi ilçemizde üretilen balın kalitesini bilmiyor. Arıcılar Birliği olarak yetkililerden balımızın tanıtımı için yardım istiyoruz. Bizim balımızda en ufak bir katkı maddesi yoktur.''

  Balın kilosunu 30-40 lira arasında değişen fiyatlardan satıldığını ifade eden Semo, 165 üye ve 14 bin kovanla Karadeniz bölgesinde üretilen Anzer balına rakip olduklarını belirtti.

  Çatak balının da en az Anzer balı kadar kaliteli olduğunu anlatan Semo, ''Karadenizdeki çiçek ve bitkilerin aynısı, hatta daha fazlası burada da var. Bu nedenle bizim ürettiğimiz bal da yüksek kalitededir'' dedi.

  KAYNAK