• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Ordu yöresine özgü arıların, yaylalarda doğal olarak yetişen sarı orman gülü bitkisi üzerinde bal özü toplarken diğer yöre arılarına oranla daha çalışkan olduğu ve yüksek bal verimi gerçekleştirdiği ortaya çıktı.
  Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan "Ordu İli Doğal Florasında Yetişen Sarı Orman Gülü Bitkisi Üzerinde Anadolu Arısı ve Yöre Arısının Davranış Özellikleri ile Elde Edilen Balın Biyokimyasal Yapısının Belirlenmesi" konulu araştırmada, her iki yöre arısının davranış özellikleri değerlendirildi.
  Araştırma sonuçlarına göre, koloni populasyon gelişimi (arılı çerçeve sayısı) ortalaması yöre arısında 8.17 adet/koloni, Anadolu arısında 8.22 adet/koloni olarak belirlendi. Kuluçka üretim etkinliği ortalaması yöre arısında 2249.59cm2/koloni, Anadolu arısında 2008.34cm2/koloni olarak belirlenirken, polen üretim etkinliği ortalaması da yöre arısında 72.84 gram/koloni/gün, Anadolu arısında 35.56 gram/koloni/gün olarak tespit edildi.

  ORDU ARISI DAHA ÇALIŞKAN
  Uçuş etkinliği ortalaması yöre arısında 55.59 adet/dakika/koloni, Anadolu arısında 36.80 adet/dakika/koloni olarak tespit edilirken, hırçınlık eğilimi ortalaması yöre arısında 1.55 iğne/adet/koloni, Anadolu arısında 1.92 iğne/adet/koloni olarak tespit edildi. Arı ölümü ortalaması yöre arısında 5.58 adet/koloni, Anadolu arısında 6.27 adet/koloni olarak belirlendi. Bu sonuçlarla bal verimi ortalaması yöre arısında kolonu başına 11.17 kg olarak belirlenirken, Anadolu arısında 5.70 kg olarak tespit edildi.
  Araştırmada ayrıca, her iki yöre arısının sarı orman gülü bitkisinin yoğun olarak bulunduğu alandan elde ettikleri balların nem, hmf, kül, diastaz, iletkenlik, sakaroz, invert şeker, ph, asitlik, protein içeriği analizleri bakımından TSE, CODEX ve EU standartlarında var olan değerlere uygun olduğu ortaya çıktı.

  ORDU BALINDA MİNAREL FAZLA
  Ayrıca bu çalışmada elde edilen balların yapılan ağır metal ve minarel madde analizlerinde ise yöre arılarından elde edilen balların Anadolu arılarından elde edilen ballara göre daha fazla Na(sodyum), Mg (Magnezyum), Mn, K(potasyum), Ca (Kalsiyum), Ni (Nikel) ihtiva ettiği, Anadolu arılarından elde edilen ballarda ise Fe (Demir), Cu (bakır), Cd oranlarının yöre arısından elde edilen ballara göre daha fazla miktarda olduğu belirlendi.

  KAYNAK