• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Dogu Karadeniz Bölgesi'ndeki aricilik sektöründe faaliyet gösteren KOBI'lerin rekabet edilebilirligini artirmak amaciyla, Ordu Valiligi AB ve Dis Iliskiler Koordinasyon Merkezince hazirlanan ve Avrupa Birligi Türkiye Delegasyonu tarafindan onaylanan toplam 9.3 milyon euro bütçeli "Arim, Balim, Petegim Projesi basladi.
  Bölgede ariciliga belirli bir düzen getirmek, ürünlerin sertifikalanmasini saglamak, uygulanmakta olan üretim sartlarini AB standartlarina getirmek amacini tasiyan projenin baslamasi sebebiyle Ordu Valiligi Konferans salonunda bir toplanti yapildi.

  Basta Ordu Valisi Orhan Düzgün, Vali Yardimcilari Ismail Küreci, Ömer Adar ve Salih Yüce, Ordu Aricilar Birligi Baskani Necati Aydin, Ordu Ziraat Odasi Baskani Necat Avci, Esnaf Sanatkarlar Odalar Birligi Baskani Mustafa Arslan basta olmak üzere kalabalik bir arici toplulugunun da katildigi toplantida Ordu Valiligi AB ve Dis Iliskiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Ersin Erdogan, bölgede günümüzün aricilik sektörü ile ilgili bilgiler verdi.

  "ARICILIK ULUSLARARASI OLACAK"
  Erdogan, Dogu Karadeniz Bölgesi'nde ariciligin arazi sahibi olmadan ve sermaye gerektirmeden yapilan tek tarimsal faaliyet oldugunu belirttigi konusmasinda,findiga alternatif bir gelir kaynagina sahip olmasina ragmen ilkel sartlarda üretim ve isleme yapildigina dikkat çekti. Erdogan, "Üretimi sertifikalandiracak bir kurum bulunmuyor. Bölgedeki üretim ve isleme teknikleri AB standartlarina uygun degildir. Böyle giderse bu üretim sartlari ve sekilleri AB'ne katilim sürecinde sürdürülemeyecek ve yasal olmayacaktir. Ayrica ürün çesitlendirme çalismalari yetersiz oldugu gibi pazarlama teknikleri bulunmuyor ve marka olusturma teknikleri bugüne kadar gerçeklestirilememis.Müsteri yani tüketici, ürünün kalitesine süpheli yaklasiyor ve emin degil. Ürünün içerigini merak ediyorlar. Bu sebeple markalasmis ürün ariyorlar. Bu sebeple sermaye birligini saglamak, üretim ve sertifikasyonda ileri teknoloji ve standartlari kullanmak, sanayilesmek, markalasmak ve ariciligimizi uluslararasi hale getirmemiz gerekiyor. Bu proje bunun ilk adimidir" dedi.
  Erdogan, 36 ay sürecek projenin uygulama alanlarinin Ordu, Giresun, Rize, Trabzon, Sinop ve Samsun illeri oldugunu da belirterek, ilginç bilgiler verdi. Erdogan, "Bu 6 ilde 7 bin 831 bal üreticisi bulunuyor. Ancak bunun 2 bin 349'u kayit disidir. 38 bin kisi sektör ile ilgili olmasina ragmen 73 imalatçi KOBI bulunuyor. Bölgede bal ihracati yüzde 1'in altinda. 14 bin ton bal üretilirken, islenmemis ve paketlenmemis 1 kg bal 3 Euro iken, islenmis ve paketlenmis bal 8 Euro'dan satiliyor. Yani standartlara uygun markalasmis balin her zaman daha çok gelir getiren bir ürün oldugu ortadadir" diye konustu.

  "ARTIK BALI BAL TADIYLA YIYEBILECEGIZ"
  Ordu Valisi Orhan Düzgün de, 'Arim Balim Petegim Projesi'nin Türkiye'nin AB'ne giris sürecindeki çalismalarin bir sonucu oldugunu söyledi. Balin yurtiçinde tüketilmesi, yurt disina ihraç edilmesine ragmen bir takim sorunlarin yasandigina dikkat çeken Vali Düzgün, "Bu proje vatandaslarimizin bali bal tadiyla tüketmeleri amaciyla hazirlandi. Bu projenin uygulanmasi ile vatandaslarimizin bal konusundaki endiselerini ortadan kaldiracak. Sermaye gerektirmeyen çok kisa zamanda gelir elde edilebilen, findiga alternatif gelir kabul edecegimiz ürünlerin basinda gelen bal, en azindan ciddi bir denetime tabi tutulacak. Laboratuarlarin incelemesinden geçtikten, sertifikalandiktan sonra kabul görecek. Bu durum bölgemizdeki ariciligin daha fazla gelir getirmesini, markalasmasini, sektördeki KOBI'lerin teknik kapasiteleri ve gelir seviyelerini arttirmasini saglayacak. Ayrica ari ürünlerinin kalite, standart ve katma degeri yükselerek uluslararasi taninirliligi artacak ve bölgenin ari ürünlerinin tanitim ve pazarlamasi yapilacak. Ayrica proje kapsaminda insa edilecek, bünyesinde 'Kalite Gelistirme ve Belgelendirme Merkezi', 'Isleme-Paketleme Tesisi ve Pazarlama Tanitim Birimi', 'Petek Ünitesi Binasi' gibi ünitelerin bulundugu bina 2014 yilinda bitmis olacak. Burada 100 kisi istihdam edilecek. Bu projeye emegi geçen herkesi tebrik ediyorum." seklinde konustu.

  KAYNAK