• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Temmuz ve ağustos aylarındaki aşırı sıcaklar Muğla'nın Fethiye ilçesinde bal üretimini olumsuz etkiledi. Aşırı sıcaklar Basra böceklerini öldürünce çam balı üreticileri bu yıl beklediği verimi alamadı.

  Geçtiğimiz yıl üretim bolluğu yaşayan hatta üretim fazlası balları depolarında saklamak zorunda kalan Fethiyeli bal üreticileri, bu yıl üretim sıkıntısı çekiyor. Aşırı sıcak ve kurak geçen temmuz ve ağustos ayları, çam balı üretimindeki verimi düşürdü. Arıların bal yaparken kullandığı Basra böceklerinin sayısı sıcaklar nedeniyle iyice azaldı. Nemli ortamda yaşamayı seven bu böcekler sıcaklar nedeniyle hızla ölmeye başladı.
  Fethiye Arıcılar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Korkmaz, bal üreticilerinin henüz beklediği verimi alamadığını söyledi. Hala ümitli bir bekleyiş içinde olduklarını ifade eden Korkmaz, bundan sonraki dönemde üretim olsa bile yüzde 25'i geçmeyeceğini söyledi. Geçen yıl yaşanan bal bolluğunu bu yıl mumla aradıklarını kaydeden kooperatif başkanı Hüseyin Korkmaz, bunun nedenini de aşırı sıcaklara bağladı. Temmuz ve Ağustos aylarında Fethiye'nin kurak bir dönem geçirdiğini hatırlatan Korkmaz, şöyle konuştu: "2009 yılı arıcılar için çok mükemmel geçti. Çam balından yüzde 80'lere ulaşan bir verim elde ettik. Fakat bu yıl bunun tam tersini yaşıyoruz. Hava sıcaklığında meydana gelen artış, çam ağaçlarında bulunan Basra böceklerinin azalmasına neden oldu. Bu böcekler yeterli sayıda bulunmadığı için arılar ancak kendilerini doyuruyor, üretime hiçbir katkıları yok. İlerleyen günlerde beklentimiz havaların nemli olması. Nemli havalar ile Basra böcekleri canlanacak. Bu şekilde arıcılarımız bir üretim yapabilir. Herkes de ümitli bir bekleyiş var. Ama unutmamak gerekiyor ki kış mevsimi yaklaşıyor. Normal şartlar altında bir üretim olsa bile bu üretim yüzde 25'i geçmez."

  Çam balı nasıl üretilir?


  Çam balının üretilmesi için Basra böceğine ihtiyaç var. Sadece kızılçam, karaçam ve Halep çamında yaşayan Basra böcekleri, çamın özsuyunu emerek besleniyor, artan özsuyunu da tatlı bir madde halinde dışkılıyor. Temmuz ve ekim ayları arasında salgılan bu sıvı ise arılar tarafından toplanarak bal haline getiriliyor. Basra böceği Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale ve Antalya'da yaşıyor.

  KAYNAK