• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir Kılınç, 2003 yılında 90 bin olan ildeki arılı kovan sayısını Tarım Bakanlığı ile işbirliği yaparak 200 bine çıkardıklarını söyledi. Kılınç, göreve geldiği 2003 yılında bu yana yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.Göreve başladıklarında arıcıların bir yandan sahte balcılar bir yandan sektörde tekel oluşturmuş firmaların kıskacında olduğunu ileri süren Kılınç, ?Tarım Bakanlığı ile ortaklaşa çalışmalara başladık.

  Arıcılık tarihinde ilk kez tavsiye edilen taban fiyat uygulaması başlattık. Atatürk Orman Çiftliği'nin ihtiyacı olan balı direk üreticiden alınmasını sağladık. Sahte balın teşhirini yaparak firma bazlı Tarım Bakanlığı'mızın resmi internet sitesinde teşhirinin yapılması hususunda katkı sağladık.? dedi.Yaptıkları çalışmalar neticesinde arıcılığın destekleme kapsamına alındığını anlatan Kılınç, ?Üyelerimizin tefeci tüccardan kurtulması ile ilgili çalışmalar yaptık. Üyelerimizin sarf malzemeleri olan petek, maske, körük, boş bal tenekesi ihtiyaçlarının giderilmesiyle ilgili servis oluşturduk. Herhangi bir nedenle kaza, yangın, sel vb. başlarına iş gelen arıcılarımızın arıcılık mesleklerinin sönmemesi için kampanyalar açtık ve o durumdaki arıcılarımıza yardım ettik. Bir yandan da arılı kovan sigortası için kamuoyunda çalışmalar başlattık.? diye konuştu.

  Ana arı kursu açarak arıcıların sertifika almasını sağladıklarını belirten Kılınç, ?Ana arı üretmek isteyen üreticilerimize her türlü yardımı yaparak, desteği sağlayarak ilimizde 60 bin ana arı üretme kapasitesini oluşturduk. Yönetime geldiğimizde 90 bin civarındaki arılı kovan sayısını 200 binin üzerine çıkardık. Ülke genelinde ilk kez ?Arıcı Dünyası? adı altında dergi çıkardık. İlk kez tüm ilimizdeki birliğimize kayıtlı arı kovanlarının sigortasını yaptırdık.? şeklinde konuştu.

  Yeni dönemde yapacakları projeler hakkında da bilgi veren Kadir Kılınç şunları kaydetti: ?Üyelerimizin üretmiş olduğu balı, polen, arı sütü, propolis gibi arı ürünlerini ambalajlayıp üreticiden direk tüketiciye ulaştırma projemizi yerine getireceğiz. Birliğimiz her türlü işlemlerini bir arada yürütecek ve her türlü ihtiyacını karşılayacak mekana kavuşacağız. AB kaynaklı hibe ve kredilerden yararlanarak mum sıkma, petek basımı ve diğer makine ve ekipmanları oluşturup, işletmeye açacağız.?

  KAYNAK