• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun bal ormanları kurma sözü, Antalya'nın Manavgat ilçesinde bal üreticilerini sevindirdi.

  Bakan Veysel Eroğlu'nun, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Şişeler köyünde Naras Barajı temel atma töreninde arıcılığı yaygınlaştırma ve kaliteli bal üretmeye yönelik verdiği müjde, Manavgat Bal Üreticileri Birliği (MABÜB)'nde heyecana yolaçtı.

  MABÜB Başkanı Mesut Erdem, 2010 yılında ilçede 30 ton bal üretimi gerçekleştiğini belirtti. Erdem, yeni bal ormanları kurulmasının, kaliteli ve nitelikli balın oluşmasına altyapı oluşturacağını kaydetti. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde arıcılığın; bölgenin bitki, flora, orman çeşitliliği ve endemik bitki çeşitliliği haritası çıkartılarak yapıldığını kaydetti.
  Erdem, "Arıcılarımız, geçmiş yıllarda ormanlık alanlara girmeye korkar hale gelmişti. Ormanlar olmadan kaliteli ve nitelikli bal elde etmek zor. Bal ormanları kurulması, bal çeşitliliğini de artıracaktır. Bölgemizde genelde Püren Balı yetişiyor. Bal ormanları kurulmasıyla çeşitlilik artacaktır. Bu uygulama arıcılık yapmaya büyük teşvik olacak. Zaten ormanlar kullanılmadan da arıcılık yapmak mümkün değildi." diye konuştu. Erdem, Bal Orman Projesi çerçevesinde arıların sevdiği çiçekli, aromalı, kokulu bitki türleri ve fidanlar dikileceğini kaydetti.

  İlçede, birliklerine 176 kayıtlı üye olduğunu ve 8 bin 200 arı kovanı bulunduğunu belirten Erdem, 2011 yılında 50 ton bal üretmeyi hedeflediklerini belirtti. Erdem, projenin hayata geçmesiyle birlikte yöresel balın çeşitliliğinin zirveye çıkarak Türk balının dünyada marka olacağını dile getirdi.

  Manavgat Tarım İlçe Müdürü ve Ziraat Yüksek Mühendisi Hakan Eski ise ilçenin coğrafi, iklim, zengin bitki örtüsü, orman çeşitliliği ve yayla zenginliği bakımından arıcılık yapımına çok elverişli olduğunu kaydetti.

  KAYNAK