• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Trabzon Arı Yetiştiriciliği Birliği Kurucu Üyesi Tahsin Türker ile Tabip Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Necati Keleşoğlu arıların önemli faydalarını ve arıların sırlarını anlattı.

  Trabzon?da arı üreticisi Tahsin Türker ile arı işleyicisi Mustafa Necati Keleşoğlu arıların önemini anlattılar. Konuşmalarında; ?Arıların kovanlarında bal üretmeleri yanı sıra daha verimli gıdaları bize sunarlar ama insanlara arı denilince ilk akıllarına bal geliyor. Baldan önce gelen arı besinleri var. Hatta bal en son akla gelmelidir?? dediler.

  Arıların ürettikleri besin maddelerinin faydalarını anlatan Keleşoğlu; ?Arıların ürettikleri besin maddelerini, vücuda yaptığı faydaları; propolis, arı sütü, polen, arı zehri, bal diye sıralarsak yanlış bir sıralama yapmamış oluruz? dedi.


  En Faydalısı Propolis

  Arıların en önemli besin maddesi Propolis diyen Keleşoğlu; ?En faydalısı ama buna rağmen en az bilinendir. Arıların bitki reçinelerinden elde ettiği sakız kıvamlı bir maddedir. En önemli özelliği?? antibakteriyel, antiviral ve antibiyotik?? etkisidir. Tüketildiğinde insana güç katar ve zaten ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Antibiyotik bağımlılık yapar ama propolisin içinde organik olan 15 çeşit etken maddesi vardır. Organik olduğu için bağımlılık yapmaz ve bünyeyi güçlendirir? dedi.

  Kansere Arı Sütü

  Arı sütünün faydasına değinen Keleşoğlu şunları söyledi:
  ?Kovan içindeki polenleri yiyen arıların başının çevresinde bulunan yutak bezlerinden salgıladığı yoğurt kıvamında bir maddedir. Kraliçe arı için üretilir. Bundan dolayı bir arının ömrü 45 gün kadarken kraliçe arı 5-6 yıl yaşar. Faydasını anlatmak için bir gösterge budur zaten. Hücre yapıcı ve hücre yenileyici olduğundan ??kanser?? hastalığı tedavisine iyi gelir diye anlattı.

  İnsan Polen Yerse, Susuz Yaşar

  Polen arının yavrusunu yedirmek üzere çeşitli çiçek dozlarından bacakları yardımıyla toplayarak ürettiği çiçek dozlarıdır. Arı sütünün hammaddesidir. Özelliği ise bir insan sadece polen yiyerek suya bile ihtiyacı olmadan yaşayabilir. Vücudun sindirim sistemini çalıştırdığı için hastalıktan uzak tutar ve güçlü kalmasını sağlar diye açıklama yapan Türker tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

  Rengine Göre Seçilmez

  Konuşmasında en çok bal?a önem veren Keleşoğlu; ??insanlarımız bal konusunda biraz bilgisiz. Bal almanın ilk kuralı açık sarı olmadır diye biliyorlar. Aslında arıların bal yapmak için konduğu çiçeğe göre balın rengi değişir. Zaten kirli beyazdan koyu kahverengine kadar bal rengi vardır.?

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Balda dikkat edilmesi gerekenlere değinen Keleşoğlu; ?Eğer bal çiçek balıysa mutlaka kristalize (şekerlenme) olur. Kristalleşmesi kötü bal olduğunu göstermez. Koyu renkli bal, açık renkli bala göre daha antioksidan?dır. Bal donmasın diye katkı yapılmasından ziyade şekerlenmiş halde yenmesi daha sağlıklıdır. Bir yerde kristalleşmesi kalitesindendir çünkü kristalleşmesinde en önemli unsur, polonizasyon yapısıdır.

  İçindeki polen ve enzimlerdir. Doğal bal olup ta donmayan ballarda vardır. Bunların içindeki polen sayısı daha azdır; çam balı ve kısmen kestane balı örneğindeki gibi.

  Bir de balın kullanım süresi 2 yıldır diyenler. Organik yani doğal bal 35 sene bozulmaz. 2 senede tüketilmesi gereken ballar katkı maddeli ballardır. Bazı yörelerde de bal çok farklı gösterilerek çok pahalıya satılıyor. Aynı rakım ve flora yapısına sahip yerlerde bal kalitesi aynıdır. Ama farklılaştırma ile vatandaş kandırılıyor. Burada üretici 25-30 liraya tüketici bulamazken, 600-700 liraya bal satışı yapan yerler var ve üretim yapanların hakkını yiyenler var? diyerek bilgi verdi.

  KAYNAK