• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Hamburg yakınlarındaki Norderstedt`te yaklaşık 500 metrekarelik bahçesinde arıcılık mesleğini bir hobi olarak yapan Samsunlu Bülent Batı (49), Almanya`da arıcılığın Türkler arasında yaygın olmadığını, kendisinin de bu işi amcasından merak ettiği için öğrendiğini söyledi. Eşi Nilgün ve oğlu Onur`la birlikte Hamburg`da yaşayan Bülent Batı, arılarından bu yıl 150 kilogram bal beklediğini, şimdiye kadar 50 kilogram saf bal elde ettiğini söyledi.

  Meraktan başlamış

  1970`den beri Almanya`da ikamet eden Batı, Ochsenzoll Hastanesi`nde hasta bakıcı olarak çalıştığını, arıcılığı uzun yıllar önce yapmak istediğini ancak, verilen yanlış bilgiler sonucu bunun geciktiğini belirtti. Batı: Aslında basit işlemlerden sonra arıcılığa başlanabilir. Öyle çok özel şeyler gerekmiyor. Tabii ki, yapacağınız iş hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ondan sonrası arıcılık yaptıkça daha da kolaylaşıyor. Hatta Hamburg arıcılık yapmak isteyenleri teşvik ediyor. Kısaca DIB olarak anılan Alman Arıcılar ve Bal Üretenler Birliği gerekli yardımları yapıyor ve denetliyor diye konuştu.

  Arıcılık geriliyor

  Alman arıcılık tarihi hakkında da geniş bilgi sahibi olan Bülent Batı, Hamburg arıcılık için çok müsait bir bölgede. Arıların hoşlandığı binlerce çeşit bitki ve ortam bu bölgede mevcut. Teknolojik gelişmelerle birlikte bal üretimi neredeyse sanayi haline geldi. Bundan 70 yıl önce Hamburg`da arıcılık yapanların sayısı 1200 iken bugün bu rakam 400`e düşmüş. Bu yüzden DIB de arıcılığın gerilemesinden endişeli. Çünkü bal çok önemli bir besin maddesi ve başka besin maddeleriyle telafi edilemez dedi.

  Türkiye`nin balı daha kaliteli
  Almanya`da arıcılık konusunda sıkı kontrollerin olmasına karşılık bal kalitesinin Türkiye`nin yaylalarında üretilen bal kalitesine ulaşmasının mümkün olmadığını belirten Batı, Almanya`da kontroller çok sıkı. Yasaklanmış ilaçlar ve kimyasalların kullanılmasına kesinlikle izin vermiyorlar. Türkiye`de ise bazı arıcılar kullanmasa da, Avrupa`da yasaklanmış kimyasal maddeler ve ilaçlar `tavsiye` ediliyor. Maalesef Türkiye`de arıcılık iyi kontrol edilmiyor ve denetlenmiyor. Buna rağmen saf bal üretenlerin balı, Avrupa`dakinden daha kaliteli. Balın kalitesini de bitkilerin özelliği belirliyor. Türkiye`deki bitkiler, arılar ve arıcılar için bulunmaz nimet şeklinde konuştu.

  Herkes yapabilir

  Arıcılığı seven ve bu konuda biraz bilgisi olan herkesin takviye bilgilerle küçük çapta arıcılık yapabileceğini belirten Batı şunları kaydetti: Her işi olduğu gibi bu işi de severek yapmak gerekiyor. Ben bundan büyük zevk alıyorum. Arılarla haşır neşir oluyorum. Arılar normalde saldırgan değildir. Arının peteğine, yuvasına dokunmadıktan, zarar vermedikten sonra arılar kimseye saldırmaz. Benim toplam 5 arı grubum var. Her grupta 10-20 bin arı bal yapıyor. Üretim mevsiminde bu sayı 80-100 bine kadar çıkıyor. Sezon arasında ise arı sayısı yüzde 80-90 oranında azalıyor. Kış uykusu dediğimiz dönemde sadece kraliçe arılar ve etrafında birkaç bin arı kalıyor

  KAYNAK