• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Bal üretim ormanı projesi ile tesis edilen ormanların, arıcılıktan temin eden aileler için de büyük bir önem taşıdığı bildirildi.

  Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara, sosyal ormancılığa yönelik bal üretim ormanlarının kurulması için öncelikle 0-600 metre rakımlarındaki göller, göletler ve su toplama havzalarında, bozuk ve kapalı ormanlık alanlarda, köy ve kasaba bitişiğindeki rehabilitasyon ve ağaçlandırma sahalarında uygulamaya geçildiğini belirtti.

  Gözükara, ?Biberiye 300-400 rakımda Tarsus?ta yoğun yayılım gösteriyor. 3 bin 500 hektar alanda koruma altına aldığımız sahada biberiye yetiştiriliyor. Bu sahalara yapmış olduğumuz biberiye fidan dikimleriyle daha verimli bir bal ormanı oluşturduk. Arıcılarımız için en önemli özelliklerinden bir tanesi bu bitkinin Kasım ayından itibaren çiçek açması ve Haziran ayına kadar devam etmesidir, Şu anda Şubat ayı içerisinde olmamıza rağmen biberiyelerde bol miktarda çiçek mevcut. Arıcılarımızın yedi veren dedikleri bitkilerden kış aylarında arılar polen ve bal alıyor böylece hem yaz mevsimine sağlıklı girmelerine hemde kolonilerinin gelişmesine önemli katkı sağlıyor.? dedi.
  Organik bal üretiminde tamamen doğal olan bu sahaların kullanılması ile çok kaliteli ballar üretildiğine dikkat çeken Gözükara, bu sahada ve civarında 15 binin üzerinde kovan bulunduğunu kaydetti.
  Üreticilerin bu sahaları izin alarak, buraları hiçbir bedel ödemeden kullanabildiklerini belirten Gözükara, Tarsus ile Anamur arasındaki sahil şeridinde buna benzer sahaların korunmasını,rehabilite edilmesi çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

  Gözükara, ?Bu sahalarda arılar beslenecek bal yapacak bolca biberiye bitkisi buldukları için şeker verilmeden beslenerek organik bal üretmekte ve çoğalmaları da buna bağlı olarak hızlı olmakta daha sağlıklı ve uzun yaşayabiliyorlar. Mersin civarında yaklaşık 200 bin kovan bulunmakta 3 bine yakın insan buradan geçimini sağlıyor? şeklinde konuştu. Bal arısı yetiştiricileri adına konuşan Tarsus?a bağlı Dedeler Köyü Muhtarı Yusuf Erol ise köylerinde 2006 yılından bu yana 400 Hektar orman alanının koruma altına alındığını söyledi. Bu alanlardan arıcıların ciddi şekilde faydalandığını belirten Erol, ?Bu alandaki Harnup ve biberiyeler özellikle arıcılık için çok önemli, sonbaharın arıcılar yayladan getirdikleri arı kovanlarını bu sahalar içerisine orman dairesinden izin alarak koyuyorlar." dedi.

  KAYNAK