• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Çevre ve Orman Bakanlığı'nın projesi kapsamında Türkiye'de ilk kez Afyonkarahisar'a kurulan ''Bal ormanları''nın Türkiye geneline yayılmaya başladığı bildirildi. Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Adana'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bal üretiminde Rusya ve ABD'den sonra üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

  Kahveci, vatandaşın ekonomik düzeyini artırmak ve orman kaynaklarını daha kullanılabilir hale getirmek için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek, bu kapsamda bal ormanları oluşturmaya başladıklarını ifade etti. Geçen yıl Çevre ve Orman Bakanlığı'nın projesi kapsamında Türkiye'de ilk kez Afyonkarahisar'a bal ormanı kurduklarını anımsatan Kahveci, orman kurma çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti.

  Kahveci, bal ormanlarının Türkiye geneline yayılmaya başladığını belirterek, şöyle konuştu:

  ''Türkiye'nin bal üretimini artırmak amacıyla başlattığımız proje kapsamında 10'un üzerinde bal ormanı kurduk. Dikim mevsimiyle birlikte bal ormanı kurma çalışmalarımızı artıracağız. Şuanda Afyonkarahisar'da, Bolu'da Karabük'te, Muğla'da, İzmir'de kurduk, kurmaya devam edeceğiz. ''

  Kahveci, Türkiye'de her yıl 70-80 bin ton bal üretildiğini bildirerek, bunların bir kısmını çam, bir kısmını da çiçek balının oluşturduğunu söyledi.

  -ORMAN KÖYLÜSÜNE KATKI-

  Arıların bal topladığı alanların büyük çoğunluğunu orman alanlarının oluşturduğunu belirten Kahveci, şunları şunları kaydetti:

  ''Kuracağımız bu alanlara arıların daha kolay bal yapabileceği otsu ve çalımsı bitkiler ekerek, Türkiye'deki bal üretimini artırmak ve teşvik etmek istiyoruz. Bal çok önemli bir ihraç ürünü. O nedenle ülkemizde balcılığı teşvik etmek amacıyla çok sayıda yerde ormanlar kuruyoruz. Böylece balcılığı teşvik edip orman köylüsüne katkı sağlayacağız. Ormancıların görevi sadece ormanı korumak değil, orman kaynaklarını da artırmaktır.''

  KAYNAK