• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, bal tüketiminin insan sağlığı açısından önemli olduğunu belirterek, Çanakkalelilerin yeteri kadar bal tüketmediğini söyledi.
  Bal tüketiminin insan yaşamında önemli yeri bulunduğunu özellikle sağlık yönünden binbir derde deva olduğunu belirten Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, Çanakkalelileri bal tüketmeye davet etti. İleri, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi; ?Bal, insan yaşamında önemli bir yere sahiptir. Çiçek ballarında bol miktarda görülen polen, balın kalitesini ve besleyici değerini arttırmaktadır.

  Çiçek ballarının poleni ne kadar çok ise balın kalitesi o derece yüksektir. Polene bağlı olarak bu ballar zaman içersinde kristalleşmekte veya donmaktadır. Bir balın çiçekten geldiğinin en tabi göstergesidir. Halk arasında kristalleşmiş ballara ?hileli bal? gözüyle bakılması çok önemli bir yanılgıdır. Bundan dolayı arıcının da horlanması, bu konudaki bilgisizliğin çok açık göstergesidir. Balın donmasını; arıcının şeker şurubu yedirmesine bağlayan çok insan bulunmaktadır.

  Halbuki şeker şurubu ile hileli üretilen ballar donmamakta, saydamlığını muhafaza etmektedir. Bal: toplandığı bitki florasına göre, rengi açık sarıdan koyu kahverengine kadar değişmektedir. Kokusu da, nektar toplanan bitkinin kokusunu yansıtmaktadır. Bal enerji vererek, insanın hareket kabiliyetini arttırmaktadır. Çocukların gelişmesinde önemli yere sahiptir. Sporcuların ve beden gücü ile çalışanların performansını arttırmaktadır.

  Cilt bakımında ve yara tedavisinde yüzyıllarca faydası görülmüş ve kullanılmaya devam etmektedir. Akciğer ve üst solunum yolları tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Yanık ve yaralar için tabii ilaç konumundadır. Uykusuzluk ve yorgunluklarda vücudu dinlendirir. Hazmı kolay olması sebebi ile mideyi yormaz ve çabuk kana karışır. Zayıf düşmüş ve hasta vücutların iyileşmesinde ve normale gelmesinde önemli bir yere sahiptir. Her şeyden önemlisi, dengeli ve düzenli beslenmede, bal, her insan için vazgeçilmez bir gıda maddesidir.

  Vücudu hastalıklara karşı korumada etkilidir. Gelişmiş toplumlarda bal tüketimi; sayılan ve sayılamayan birçok nedenden dolayı çok daha fazladır.?

  KAYNAK