• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Ankara Arı Birimi Başkanı Selçuk Solmaz, balda halk arasında şekerleşme denen kristalleşmenin normal olduğunu belirterek, "Bütün ballar şekerlenir. Bal şekerlenmiyorsa sahtedir" dedi.
  HaberTürk ekranlarında yayınlanan Hayatın İçinden programına katılan Ankara Arı Birimi Başkanı Selçuk Solmaz bal ve mucizleri hakkında bilgiler verdi.

  Solmaz, yurt dışında arıların nişasta bazlı ürünlerle beslenmesinin bir dönem sonra bağışıklı sistemleri zayıflayarak hızlı birşekilde ölümlere neden olduğunu söyledi.  Arıların insanoğlu var olduğundan beri günümüze kadar gelen sevimli canlılar olduğunu ifade eden Solmaz, "Fakat bunların doğasında beslenmesinde yatan doğa. Siz doğasal koşulları sentetik ürünlerle beslemeye kalkarsanız canlılarda da bir dönem sonra direnç kayıpları oluyor. Bu aynısı da arılarda oldu. Ne yaptılar arıları sentetik beslemeye başladıklarında arılar dirençlerini kaybetti ve verimliliklerini de yitirdi. Doğasal koşullar çok zor her sene aynı verimliliği alamayabiliyorsunuz. Ama bir şekilde de onu sentetik olarak besleme yollarını aradılar. Fakat bu da ters tepti, arıların hızlı bir şekilde ölümlerine neden oldu" diye konuştu.

  Ancak Türkiye'de böyle bir sıkıntının henüz olmadığını ifade eden Solmaz, "Çünkü Türkiye bal verimi bakımından ya da doğal verimlilik bakımından dünyanın en iyi ülkelerinden biri. Doğamız yeterince temiz bu nedenle arıcılık için oldukça elverişli" dedi.

  İthal bal konusunda yıllarca demeçler verdiğini anımsatan Solmaz şöyle devam etti:

  "Dedim ki bu memlekete bal ithalatı yapılacak en büyük kötülüktür. Sebebi şu. İnsanlar bal yemeden de yaşayabilirler. Ama arılar olmadan doğa olmaz yani doğayı korumak istiyorsak arıları yaşatmak zorundayız. Çünkü arıların öyle hassas bir dengesi var ki, ürettiği baldan yüzde 300-350 kat daha fazla doğada dölleme sağlayarak katkısı çok daha yüksek. Onun için arılar doğada yaşatılmalı. Arıları yaşatmak içinde arıcıyı korumak gerekiyor. Arıcıyı korumak içinde ithal bala müsade etmemek gerekiyor."

  Arıcılığın dünyada 5 milyon kolonisiyle Türkiye ikinci sırada olduğuna işaret eden Solmaz, "En büyük çoğunluk Muğla, Ordu Aydın sonra İzmir, Adana bölgesine doğru dağılıyor. Ama Türkiye'nin her bölgesinde rahatlıkla arıcılık yapılabiliyor" dedi

  Arıcılıkla uğraşan insanların topraksız ve dar gelirli insanlar olduğuna dikkat çeken Sokmaz, "Böyle olunca biz koloni başına 6 lira destek alıyoruz. Cumhuriyet tarifinde ilk kez hükümet 2005'li yıllarda arıcılara destek verdi ama bu destek yeterli değil" diye konuştu.

  "Halk arasında bizim tabirimizle kristalleşme dediğimiz halk arasında da şekerleşme denen bal hakiki baldan kaynaklanıyor" diyen Solmaz, "Bütün ballar şekerlenir. Bal şekerlenmiyorsa sahtedir.  Bölgesine göre, florasına göre, çiçeklerin durumuna göre üç ayda da kristalize olabiliyor iki yıl da da. Tabi saklama koşulları da önemli. Eğer o şekilde bir kristalize olmayla karşı karşıyalarsa çaydanlığın üzerindeki buharda tutarak ya da sıcak suda beş 10 dakika bekleterek erimesi sağlanır ve soğuduktan sonra yiyebilirler. Neden soğuduktan sonra? Balı soğuk yerseniz ishali keser ama ılık suyla balı içersenizde kabızlığı önler.

  BAL NELELERE İYİ GELİYOR

  Balın renginin su beyazından koyu kahverengiye kadar değişebildiğini belirten Solmaz, "Koyu kahverengiye yakın organik kestane balının doğal antibiyotik özelliği var. Soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıklarına iyi geliyor.

  Bir kaşık bal yenildiğinde beyin sağlıklı besleniyor, sağlıklı beslenen beyin ise vücuda daha sağlıklı komutlar verebiliyor. Eğer şeker hastalığınız ve alerjik bir durumunuz yoksa hergün bir yemek kaşık bal yiyebilirsiniz.

  Kahvaltıda yenilen bal yemeklerin arasında kaybolup gidiyor. Eğer baldan bir şifa bekliyorsanız, balı yedikten sonra 15-20 dakika birşey yememeniz lazım. Bal, bağırsak, sindirim sistemi, sinir sitemi sıkıntılarına, mide rahatsızlıklarına iyi geliyor.

  İYİ BAL NASIL ANLAŞILIR

  "İyi balı yediğimiz zaman kendine özgü bir tat koku bırakır" diyen Solmaz, "Eğer balda bir sıkıntı varsa sadece tatlıdır, lokum gibidir veya abartılı bir koku varsa o balda sıkıntı vardır. Tüketiciler markasız ürünleri almamalı, bir de tarım bakanlığının üretim izni ve gıda sicil numaraları vardır onlara dikkat etmek lazım" şeklinde konuştu.

  Türkiye'de yıllık ortalama 75 - 80 bin ton civarında bal üretiminin mevcut olduğunu belirten Solmaz, "Ama çok acı bir gerçek ki kişi başına düşen bal tüketimi 600-700 gr arasında. Bal Türkiye'de geleneksel bir gıda maddesi halen öyle insanlar rahatsız olduğunda bal akla geliyor. Aslında bal açısından bu güzel bir imaj. Ama maalesef bal tüketme alışkanlığı yeterince oturmamış" dedi.