• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Zonguldak'ta, dünyaca ünlü anzer balına rakip gösterilen kestane balının dolumuna başlayacak Zonguldak İli Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR),karakovan balının yüksek fiyattan satılmasına tepki gösterdi.

  ZAYBİR Başkanı Selahattin Güney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü baldan, kentteki kestane balının daha zengin içeriğe sahip olduğunu iddia etti.
  Sofralık olmayan kestane balının, tıpta arı ürünleriyle tedavi yöntemlerinde kullanılabilecek özellikleri bulunduğunu anlatan Güney, şöyle konuştu:

  ''ZAYBİR markası altında Bolu Arıcılar Birliğinin tesislerinde dolum yapacağız. Antioksidan özelliği bulunan kestane balımızı ZAYBİR markası altında ülke geneline de pazarlayacağız. Kentte yaklaşık 60 bin kovandan yıllık 600 ton civarında balın satılmasını planlıyoruz. Balı yurt içinin yanı sıra ABD ve AB ülkelerine de satmayı hedefliyoruz. Böylece, bölgemizde kişisel girişimlerle ballarını satan üreticilerin ürünlerini tek elden değerlendirebileceğiz.

  Maalesef bir takım insanların karakovanların reklamını yapıp fahiş fiyatlarda bal satmaları arıcılık adına utanç verici. Balın karakovanda ya da fenni kovanda olması kalitesini arttırmaz, bu bir kandırmadır. Önemlisi arıcılık yapılan bölgedeki bitki örtüsüdür. Tüketicilerin bu konuda daha dikkatli olmalarını öneriyorum.''

  Güney, en iyi ürünün süzme bal olduğunu, petek balı tercih edenlerin de tanıdığı üreticilerden almasını tavsiye ettiklerini kaydetti.

  -ARI ÜRÜNLERİ-

  Arının diğer ürünlerinin baldan çok daha kıymetli olduğunu anlatan Güney, şöyle konuştu:

  ''Mesela polen 342 bin kez, arı sütü 2 bin 400 kez baldan değerli. Saf arı sütünün ham şekliyle 100 bin dolar civarında pazarı bulunuyor. Dünyada bu sektörde para, bizde de arı olduğuna göre geriye eğitim çalışmaları kalıyor. Bunu da yerine getirip ülke ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Zonguldak'ta uygulamalı eğitim istasyonu kurmak istiyoruz. Bunun Türkiye'de örneği yok.''

  KAYNAK