• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Erzurumlu bal üreticisi Mehmet Kasım, sahte bala dikkat edilmesi çağrısında bulundu. Erzurum balının son zamanlarda Türkiye genelinde isim yapmaya başladığını, bu nedenle ilginin de arttığını söyleyen Kasım, ?Bu durumu fırsat bilenler var. Piyasada Erzurum?un çiçek balı denilerek, çeşitli şekerlemeler satılıyor.? dedi.

  BAL YERİNE ŞEKERLEME SATILIYOR
  Bal üreticisi Mehmet Kasım, gerçek balı sahtesinden ayırabilmek için bazı püf noktalarına dikkat edilmesi gerektiğini kaydederek, ?Sahte balın tadına baktığınız zaman çamur gibi bir tat verir. Diğer taraftan sahte balın petekleri dolu olur ve daha ağır gelir. Bu gibi ballar, glikoz ve şeker verilen arılar tarafından üretir. Doğal koşullarda üretilen ve içerisinde katkı bulunmayan ballar, Tarım İl Müdürlüğü tarafından onaylıdır ve öyle satışa sunulur.? dedi.

  Bazı balların renklerinin kırmızı veya siyah olmasını da açıklayan bal üreticisi Mehmet Kasım, ?Poleni bol olan ballar genelde kırmızı renkli olur. Ancak bunlar biraz siyahta olabiliyor. Çünkü arı üzerinde günlerce çalışma yaptığı için gün geçtikçe balın rengi siyahlaşır. Diğer taraftan rengi saydam olan ballar da bulunuyor.? diye konuştu.

  Glikoz kullanılarak imal edilen balların, hem kaliteden, hem de sağlık açısından hijyenden yoksun olduğunu vurgulayan Kasım, ?Erzurum?da bazı semtler var ki, sahte balların büyük bir bölümü bu semtlerde satılıyor. Genellikle işyeri dışında ve araçlarda satılan bu şekerlemeler kesinlikle bal değildir. Bal kıvamına getirilmiş şuruptur.? dedi.

  ?ÜÇÜNCÜ SINIF BİLE OLSA BALIN KİLOSU 5 İLE 10 LİRA ARASINDA SATILMAZ?

  Şu anda birinci sınıf balın kilosunun 25 ile 30 lira arasında değişen fiyatlardan satıldığını anlatan Kasım, ?Vatandaşımız bal alırken bir kere fiyatından dolayı kuşkulanmalıdır. Üçüncü sınıf bal bile olsa, 5 ile 10 lira arasında satılmaz. Bununla birlikte balda kristalleşme de, yine sahtesinden ayırt etmede önemli bir yoldur.? diye konuştu.

  Fiyatı ucuz olduğu için halkın yoğun ilgi gösterdiği bu tür şurupların, üreticilere ve bu işi gerçekten layıkıyla yapmaya çalışan esnafa büyük darbeler vurduğunu dile getiren Mehmet Kasım, Erzurum?da bu yönde gıda denetimleri yapılması çağrısında bulundu. Kasım, ?Tarım İl Müdürlüğü, halka bal diye şurup ve çeşitli şekerlemeler satanlara göz açtırmamalı. Çünkü bu yolla hem haksız kazanç elde ediliyor, hem de gerçek manada esnafa ve Erzurum balının imajına kara çalınıyor. Buna müsaade edilmemelidir.? dedi.

  KAYNAK