• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Bitlis'te bu yıl ilki düzenlenen "1. Ulusal Bitlis Arıcılık ve Bal Festivali" düzenlenen açılış töreni ile başladı.

  Festival, arı elbiseleri giyen arıcıların kent merkezinde yürümesi ile başladı. Daha sonra Bitlis Arı Yetiştiricileri Birliği'nde düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Festivale katılan TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, Türkiye'nin pek çok alanda çok büyük potansiyelinin olduğunu ancak bunu kullanamadığını söyledi. Arıcılıkla ilgili potansiyelin de kullanılmadığını ifade eden Kirişçi, bu tür festivalleri önemsediklerini ve festivalleri başlatmak kadar onları devam ettirmenin de önemli olduğunu söyledi. Kirişçi, "Dünyada örnek alınabilecek tek canlı, arılardır. Arılar planlamayı iyi yaparlar, organizasyon kabiliyetleri en üst düzeydedir. Arıcıların da bu şekilde çalışması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bitlis Arıcılar Birliği altyapı ve üst yapısıyla çok güzel olmuş. Bu işe katkısı olanlara teşekkür ediyorum. Türkiye olarak aslında pek çok alanda çok büyük potansiyelimiz var ama biz bunu kullanamıyoruz. Arıcılıkla ilgili potansiyelimizi de kullanamadığımızı belirtmek istiyorum. Artık şehirler birbirleriyle rekabet ediyor. Artık Bitlis'e illa şu sanayiyi bu sanayiyi getireceğiz diye bir şey yok. Arıcılıkla ilgili çalışmalar Bitlis'i çok önemli yerlere taşıyacaktır. Markalaşmak, kalite ve standart son derece önemlidir. Tüketicilerin eskisi gibi olmadığını daha bilinçli hale geldiğini bilmemiz gerekir" dedi.

  "HÜKÜMET OLARAK ARI GİBİ ÇALIŞIYORUZ"

  Kirişçi, hükümet olarak arı gibi çalıştıklarını, çıkardıkları Arıcılar Birliği Yasası'yla, arıcıları daha örgütlü bir yapıya kavuşturduklarını belirterek, "Arıcılığın ihtiyacı olan sanayiye dayalı istekleri temin etmek mümkün. Bu, dayanışmayla, birliktelikle olur. Biz de hükümet olarak 'kırsal kalkınma' adı altında desteklerimizi veriyoruz. Bu ilişkiler devam ederse daha fazla destek vereceğiz. Biz Türkiye tarımına, Türkiye'nin bitkisel, hayvansal üretimine büyük destek veriyoruz. 8 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Bitlis iline vermiş olduğumuz para 150 milyon liradır. Devlet bunun karşılığında hiçbir şey almamaktadır. Sadece üreticimizi teşvik etmek ve desteklemek için bunu yapmaktadır. Bu destekler artarak devam edecektir. Ayrıca çiftçilerimizin Ziraat Bankası'nın vermiş olduğu kredi desteğinden daha fazla istifade etmesini istiyorum. Hükümet olarak arı gibi çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

  Bitlis Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Medeni Avcil ise, bu festivalinin önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı, daha katılımlı, daha içerikli olmasını dileyerek, "Emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ederim. Bölgemiz, ülkemizdeki yayla tarım üretiminin neredeyse üçte ikisinin gerçekleştiği bir bölgedir. Bitlis ili bu havzanın en önemli merkezidir. Biz bu bölgede stratejik konumumuz nedeniyle, mevcut altyapımızla da bu üretimin tarımsal sanayini kurarsak, Bitlis Türkiye'nin en önemli arıcılık merkezi olacaktır. Bu umudumu ve inancımı koruyorum" dedi.

  Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru ise, "Bu festivalin bir parçası olmaktan ve buna destek vermekten gurur duyuyorum. Arıcılığın önemini biliyoruz. Bunun için de araştırmalarımızı başlatmış durumdayız. En kısa zamanda da bunları tamamlayacağız'' şeklinde konuştu.

  Etkinlikler çerçevesinde halk oyunları gösterileri sahnelendi. Arıcılık ve arı ürünlerinin bulunduğu çok sayıda stant açıldı. Festivale Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut doğru, AK Parti Bitlis Milletvekilleri Vahit Kiler ve Cemal Taşar, İl Emniyet Müdürü H. İbrahim Doğan, Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, ilçe belediye başkanları, kurum amirleri ve çok sayıda arı yetiştiricisi katıldı.

  KAYNAK