• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • GÜNCEL ARICILIK HABERLERİ

  Bu sayfadaki haberlerin seçimi ve yerleşimi bir bilgisayar programı tarafından Google arama moturundan otomatik olarak belirlenmiş ve eklenmiştir. Görüntülenen saat veya tarih, bir makalenin Arıcılık Haberlerine eklendiği veya Arıcılık Haberlerinde güncellendiği zamanı yansıtır. Haberlerin yayınlanması istenilmediğinde kaldırılır. Aşağıdaki haberden BALLIKOVAN sorumlu değildir, haberlerin doğruluğu ve sorumluluğu kaynakta belirtilen sitenindir.

  Polen Tuzaklı TabanErzurum İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Taner Bayır, Türkiye arıcılığında mutlaka polen tuzaklı kovanlara geçilmesi gerektiğini belirterek, bu uygulamayla ülke ekonomisine daha çok katkı sağlanacağını söyledi.

  Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) destekleriyle yürüttükleri ``Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi`` kapsamında organik arı üretimi yapan arıcılara polen tuzaklı kovan dağıttıklarını anımsatarak, polen tuzaklı kovanlar sayesinde kovan başına bu yıl 2 kilogram polen üretimi yapıldığını ifade etti.Arıcılıkta polen üretimiyle ülke ekonomisine daha fazla girdi sağlanacağını vurgulayan Bayır, ``Erzurum`da yılbaşı itibariyle yaklaşık 93 bin arılı kovan mevcuttu. Bu dönem 100 bin arılı kovandan yaklaşık 200 ton civarında polen üretme şansımız var. Bunun parasal değeri ise 4 milyondur. Eğer Erzurum`da bütün kovanları polen tuzaklı kovanlara dönüştürürsek, sadece polenden Erzurum ekonomisine yılda 4 milyon lira kazandırırız`` dedi.Türkiye`de 40 binin üzerinde ailenin arıcılık yaptığını hatırlatan Bayır, ``Biz polenden gelecek paranın neredeyse tamamını çöpe atıyoruz. Bunu çöpe atmak yerine ekonomiye kazandırırsak kişi başına gelirimiz da artar. Örneğin Erzurum`da yaklaşık 900 işletme var. Aile başına 4 bin liralık katkı olur. Bu çok ciddi bir rakamdır`` diye konuştu

  Devamını oku...

  Pamukkale Üniversitesi'nde (PAÜ) yapılan çalışmalarda, Anadolu ırkı arının zehrinin karaciğer, kolon ve lösemi gibi bazı kanser hücrelerini öldürdüğü belirlendi.
  PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde bir süredir devam eden çalışmalarda, Anadolu ırkı arının zehrinin bazı tür kanser hücrelerinin ölümüne sebep olduğunun tespit edildiği açıklandı.

  Devamını oku...

  Sivas'ın dünyaca ünlü Zara balının astım, bronşit, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa şifa dağıttığı biliniyor. Kösedağ Zara Balı İdari İşler Müdürü Sinan Ay, şekersiz balı kokusuyla ve tadıyla normal baldan ayırt etmenin mümkün olmadığını söyledi. Ay, şekersiz balın yapılan analizlerle diğer ballardan ayırt edilebildiğini kaydederek, "Zara bölgesinin bal anlamında özelliği şudur. Balda ne kadar iklim florası var ise bu balın kalitesine yansır.

  Devamını oku...