• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezini Yunanlı misafirle er ziyaret etti.

  Yunanistan'dan değişik meslek gruplarına mensup arıcılık yapan 45 kişilik bir heyet Düzce Üniversitesi Arıcılık Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) merkezinde ilk olarak Yığılca Arısı olarak bilinen türü yakından gözlemlemek amacıyla, arı kovanlarının bulunduğu alanda incelemelerde bulundular. Burada DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu ve Uzman Dr. Pınar Göç Rasgele tarafından misafirlere bilgiler verildi. Gelen misafirler de kendi bölgelerine ait yetiştirdikleri arı türlerinden örnekleri DAGEM yetkililerine göstererek bu türler hakkında da bilgiler aldılar.

   


  Daha sonra gelen heyete DAGEM tarafından arıcılık hakkında gerek teorik gerekse uygulamalı olarak seminer ve saha uygulaması eğitimleri verildi. Bu sırada yöre halkından daha önce DAGEM bünyesinde eğitimlere iştirak eden katılımcalar da sertifikalarını almak üzere DAGEM merkezine geldiler. Böylece misafir arıcılar ile bölge halkından arıcılar bir araya gelip kaynaşma imkanı buldular. Bölge halkından eğitimlere katılanlara ve Yunanistan'dan (Batı Trakya) gelen misafirlere bölgeye has Kestane Balı ikram edilirken birçok katılımcı bu balı ilk kez tattıklarını ifade ettiler.

  Günün sonunda ise, Batı Trakyalı misafir katılımcılara sertifikaları verilirken, konuk heyet, DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu ve Uzman Dr. Pınar Göç Rasgele'ye teşekkür belgesi takdim ettiler.

  Geziye katılıp DAGEM bünyesindeki çalışmalar ve genel arıcılık teknikleri hakkında iki gün boyunca bilgiler alan katılımcılar memnuniyetlerini ifade ederlerken, konuk ekibin organizasyon sorumluları Halit Halil İbrahim ve İbrahim Şerif Bu gezi sırasında bilgilerimizi tazeledik, bizler babadan kalma usullerle arıcılık yapıyoruz burada ise akademik bilgiler de edindik. Daha önemlisi ise Batı Trakya'ya döndüğümüzde arıcılık ile ilgili örgütlenmeye gitmemiz yönünde faaliyet gösterme kararı aldık. Burada gözlemlediğimiz en önemli unsurlardan birisi de Düzce Üniversitesi'nin halka açık ve halkla iç içe olması bizi bir hayli memnun etti. En kısa zamanda da DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu ve Uzman Dr. Pınar Göç Rasgele'yi Batı Trakya'ya davet ederek orada da bizlere faydalı bilgiler vermeleri konusunda bir talebimiz olacaktır. Yaptığımız bu ziyaretin güzel şeylerin bir başlangıcı olacağını düşünüyoruz şeklinde görüşlerini belirttiler.

  KAYNAK