• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Arıların ağaçlar ve çalılardan toplayarak arka bacaklarında taşıdığı ve diğer arıların yardımıyla kovana boşalttıkları propolis ile bitkisel yağlarla formüle edilen dudak koruyucu krem projesini hayata geçirecek.

  Aa muhabirinin aldığı bilgiye göre, arıların kavak, meşe, kayın, akasya ve kozalaklı ağaçlar ve çalılardan toplayarak arka bacaklarında taşıdığı ve diğer arıların yardımıyla kovana boşalttıkları propolisten, başta Japonya olmak üzere bazı ülkeler pastil, tablet, krem ve solüsyon yapımında faydalanıyor. Arıların kovanda çatlakları kapatması, koloniye giren zararlıların mumyalayıp kokuşmasının önlenmesi, petek hücrelerin cilalanıp parlatılması ve kovanın steril hale getirilmesinde kullandığı propolisten farklı ürünler geliştiren ZAYBİR, propolisli sakızdan sonra geliştirilen dudak koruyucu kremin de ilgi görmesini bekliyor.

  Propolisten ilgili bakanlığın izniyle bir süre önce üretilen 80 bin kutu sakızı İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Artvin gibi illerde satışının yapılmasını sağlayan ZAYBİR, yurt dışında formülünü aldıkları propolisli dudak koruyucuları da kozmetik firmalarıyla Türkiye'de ilk kez üretimine geçmeyi hedefliyor.

  ZAYBİR Başkanı Selahattin Güney, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Arıcılar Birliğinin 19-27 Eylül tarihleri arasında Arjantin Buenos Aires'te düzenlediği Apimondia 2011'e (Dünya Arıcılık Kongresi) katıldığını, burada yeni arı ürünleriyle ilgili görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

  Propolisin çok Yaygın kullanım alanı bulunduğunu, farklı hastalıklarda vücut direncinin korunması ve arttırılması amacıyla da tüketildiğini anlatan Güney, şunları kaydetti:

  "Kongrede, propolisten geliştirilen dudak koruyucu kremler ilgimizi çekti. Birlik olarak ürün çeşitliliğimize yenisi katmak amacıyla kremlerin formülünü öğrendik. Yurt dışında yapılan klinik araştırmalarda ağız ve diş sağlığı için son derece etkili ürün olduğu belirlenen propolisten yapılan kremler, dudakları kışın soğuk yaralarından koruyacak. Bitkisel yağ ile propolisin kullanımıyla basit formülü olan ruj şeklindeki kremleri bir kozmetik firmasının üretmesini sağlayacağız. Şu anda görüşmelere başladık. 2012 içinde üretime geçilebileceğini tahmin ediyoruz. Türkiye'de ilk olacak kremleri kadın ve erkekler kullanabilecek. Propolisin besleyici ve antibiyotikten daha güçlü tedavi edici özelliği var."

  -Propolis özel yöntemlerle toplanıyor-

  Güney, arıcılıkla uğraşan üyelerinin kazancını attırmaya çalıştıklarını, geçmiş yıllarda çöpe atılan propolislerin kilogramının 30-50 lira arasında satıldığını ifade ederek, şöyle dedi:

  "Arılar doğal yaşantılarında, yaşadıkları ortamı son derece temiz tutan hayvanlar. Özel tuzaklar ya da çerçeve aralarından kazıma yöntemiyle kovan içinden topladığımız propolisleri özel işlemlerden geçirerek kullanıyoruz. Türkiye'de ilk kez ürettiğimiz propolisli sakızımıza yurt dışından talepler gelmeye başladı. Birkaç ülkeyle bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor. Türkiye'de ilk olacak propolisli dudak koruyucularda da talep görecektir. Arı ürünlerinde yaşanan gelişmeler üreticilere de maddi gelir olarak geri dönecektir."

  KAYNAK