• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Dünya arıcıları, çam bal ı üretiminin yüzde 92'sinin üretildiği Türkiye'de biraraya gelecek. Muğla Uluslararası Çam Balı Kongresi'nin ikincisi, 5-8 Ekim günleri arasında Muğla'da yapılacak. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Bahri Yılmaz, ilki 2008 yılında gerçekleştirilen kongreye 17 ülkeden 1870 arıcının katıldığını belirtirken, bu yılki kongreye, 30 ülkeden çok daha fazla arıcının katılmasını beklediklerini söyledi.

  Muğla Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlenecek kongrede bu yıl özellikle "polinasyon-bitkilerin tozlarla döllenmesi" konusunun tartışılacağını bildiren Yılmaz, bilimadamı Einstein'in "Arılar olmazsa dünyada tarımsal üretim sona erer" sözünü hatırlatarak, arıların korunmasının önemine işaret etti.

  Kongre için Arap Arıcılar Birliği yetkililerinin de Türkiye'ye geleceğ ini kaydeden Yılmaz, 14 ülkenin üye olduğu Arap Arıcılar Birliği ile ilk ortak toplantının 2008 yılında Mısır'da yapıldığını, ikinci toplantının Muğla'da gerçekleşeceğini ifade etti.

  Yıllık 80 bin ton civarındaki üretimi ile dünya bal üretiminde ilk sıralarda yer alması nedeniyle arıcıların Türkiye'ye büyük ilgi duyduğ una işaret eden TAB Başkanı Bahri Yılmaz, dünya çam balı üretiminin yüzde 92'sinin Türkiye'de gerçekleştirildiğini bildirerek, şu bilgiyi verdi: "Çam balı kızılçam ağacının bulunduğu ormanlardan elde ediliyor ve bu ormanlar sadece Yunanistan ve Türkiye kuşağında var. Dünya çam balı üretiminin yüzde 92'si Türkiye'de gerçekleştiriliyor. Yıllık üretim, mevsim şartları na göre 10 bin-25 bin ton arasında değişiyor. Bu yılki üretim 25 bin ton oldu. Çam bal ı üretiminde Muğla bölgesi çok önemli. Bölgedeki çam ağaçlarının yüzde 10'u çam balını veriyor. Bir çam ağacından her yıl 14 kg bal alınabiliyor. Çevre ve Orman Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde bal veren kızılçam ağaçları koruma altına alındı. Arıcılar olarak bunu çok önemsiyoruz ve gelecek nesillere aktarmayı görev bildik. Arıcıların yüzde 50'si, kışın kovanlarını bu bölgeye getiriyor. Arıcılar için bu bölgenin çok büyük önemi var.

  Çam balının elde edildiği bal sıra böceği, sadece bu ağaçlarda yaşıyor. Böcek çamdan özsuyu yiyor, protein alıyor. Özsuda protein miktarı az, karmonhidrat-şeker düzeyi yüksek. Arı sıra böceği, şekeri sentez ediyor ve atıyor. Böceğin solungaçlarını kaplayan bu sıvıyı arı veya karıncalar alıyor. Arı veya karınca bunu almazsa, böcek de yaşamıyor. Aralarında yaşamsal bir ilişki var. Böceklerin ağaca bir zararının olmadığı Hacettepe Üniversitesi tarafından kanıtlandı ve böcek de koruma kontrol altına alındı."
  Kongreye, bilimadamlarının yanı sıra arıcıların da katı lacağını anlatan Yılmaz, arıcıların bilinçlendirilmesi, Türkiye'nin tanıtımı ve Tü rk balının marka haline getirilmesi açısından bu toplantıların çok önemli olduğunu vurguladı.

  TAB olarak 27 Eylül-2 Ekim günleri arasında Slovenya'nın başkenti Lubyana'da yapılan "Dünya Apimedicin-Apiterapi Kongresi"ne katıldıklarını açıklayan Bahri Yılmaz, kongrede bilimadamlarının arı ve arı ürünlerinin tıbbi tedavide kullanımı konusunda çok ilginç bildiriler sunduğunu söyledi. Kongreye 40 ülkeden 150'ye yakın doktorun katıldığını, özellikle Japon, Kore, Bulgaristan, ABD, Arjantin'den katılan bilimadamlarının, balın yaraları iyileştirici özelliğinden yararlanmak üzere pansuman bezlerinde kullanıldığını anlattığını belirten Yılmaz, arı ürünlerinin kanser tedavisinde kullanımı konusunda da araştırmaların dile getirildiğini kaydetti.

  Kongrede, çam balı, kestane balı gibi koyu ballardaki mineral ve vitamin değerinin daha yüksek olduğunun söylendiğini anlatan Yılmaz, "Arı ve arı ürünlerinin insan sağlında çok önemli bir yer işgal ettiğini vurgulamamız, bal tüketimini artırmamız lazım" dedi. TAB Başkanı Bahri Yılmaz, Türkiye'nin 5 milyon arı kovanına sahip olduğunu, bu yılki rekoltenin ise 75 bin tonun üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

  KAYNAK