• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Havran ilçesindeki arıcılar Dünyanın en şifalı balı kabul edilen ve nadir olarak üretilen ?Davulgu Balı?nı yani ?acı Bal?ı ürettiler. Balıkesir İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yazıcı, Davulgu (Dağ Çileği) Balının şifa deposu olduğunu söyledi.

  Avrupa ülkeleri ve İtalya?da kilosu 40 Euro olan Davulgu (Dağ Çileği) Balının Türkiye'de yaklaşık olarak 15 TL satılmakta olduğu, ancak Türk halkı tarafından Davulgu Balını maalesef yeterince tanınmadığı açıklandı.

  ?Başta birçok enfeksiyon hastalıkları olmak üzere bir çok hastalığa iyi gelen Davulgu Balının faydaları saymakla bitmez tadı acı olup ilk zamanlarda alışması zordur. Çok nadir bulunan acı bal dağlarda bulunan Davulgu Çiçeğinin özünden arılar tarafından alınan her yıl olmasa da bazı yıllarda arıcılarımız tarafından temin edilmektedir? diyen Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yazıcı, ?Yani her yıl temin etmemiz zor bir bal çeşididir. Acı bala benzeyen kestane balı vardır. Davulgu Balı daha acıdır. Davulgu 'nın ismi yörelere göre değişmekte örneğin Kocayemiş, Dağ Çileği, Dağ yemişi ve Ayı yemişi denilmekte. Davulgu ciltteki lekelere de çok iyi geldiği yine Davulgu (Dağ Çileği) Balı sirkeyle karıştırıp ya da bir kaç defa ağızda çalkalanır ise dişlerin sağlığını korur. Davulgu balı, gül yağıyla karıştırıp uyuza ve başta olan ufak çıbanlara ve balgamdan olan çıbanlara sürseler iyileştirir. Davulgu balın fiziksel özellikleri renk kristalleşme, kısmen hızlı ve farklı büyüklükte koku keskin tat acımsıdır? dedi.

  Davulgu (Dağ Çileği) nin boyu 4 metreye kadar uzatabildiği ve Davulgu Ağacı kışın yapraklarını dökmeyen beyaz çiçekli bir ağaç türü olduğu ve meyveleri küremsi şeklinde olup olgunlaştığı zaman kırmızı turuncu renk alır. Meyveleri çiğ olarak yenilebildiği gibi ezmesi de yapılarak tüketilebilir? diyen Birlik Başkanı Mustafa Yazıcı, ?Tıbbi değere sahip bir bitki olup, kök yaprak kabuk ve meyveleri çeşitli amaçlar için kullanılır. Davulgu Balı da aynı zamanda çok şifalıdır. Halkımız muhakkak bu bal ile tanışmalıdır? dedi.

  KAYNAK