• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Ürünlerinin büyük bir kısmını Adana ve Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki arıcılardan temin eden Anavarza Bal, üreticiyi eğiterek kalite ve çeşitliliğini artıracak.
  Üniversiteyle işbirliğine giden şirket, yeni ürünlerin yanı sıra arıcıların çok basit yöntemlerle polen ve arı sütünü elde etmesini hedefliyor. Anavarza Bal Genel Koordinatörü Can Sezen, böylece katma değeri yüksek ürünler üreteceklerini kaydetti. Türkiye'de balın fiyatının diğer ülkelere göre çok yüksek olduğunu

  ancak arıcıların para kazanamadığını belirten Sezen, bunun en büyük sebebinin katma değeri yüksek ürünlere ilginin yetersizliğinden kaynaklandığını vurguladı. Arjantin ve Brezilya gibi ülkelerde fiyatın Türkiye'nin yüzde 30-40 daha altında olmasına rağmen üreticinin büyük kârlar elde ettiğini, bunun da katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesiyle sağlandığını anlattı. Şirket bünyesinde istihdam edecekleri veterinerlerle bal aldıkları arıcılara hizmet vereceklerini vurgulayan Can Sezen, yeni yatırım ve eğitim hizmetleriyle katma değeri yüksek ürünler konusunda üreticileri eğiteceklerini, çok basit yöntem ve çalışmalarla polen ve arı sütü gibi değerli ürünleri üretmek için çiftçileri yönlendireceklerini vurguladı.

  Yeni yatırımlar, Ar-Ge çalışmaları ve üniversiteyle yaptıkları işbirlikleriyle piyasanın öncü markalarından biri haline geldiklerini söyleyen Sezen, firma olarak üniversite işbirliğiyle elde edilen krem baldan sonra fındıklı, fıstıklı ve çilekli bal üretmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Arı sütü, polen ve bal tozu projeleri olduğuna dikkat çeken Sezen, bu ürünleri Türkiye'nin ithal ettiği bilgisini verdi.

  Balla ilgili dünyada birçok analizin yapıldığını, Türkiye'de de böyle bir laboratuvarı bal sektörünün hizmetine sunacaklarını ifade eden Sezen, "Sofralara en kaliteli balı ulaştırmaya özen gösteriyoruz. Üretim öncesi ve sonrası kontrol ile analizlerde üniversitelerle işbirliği yapıyoruz." dedi. Türkiye'de ilk defa Anavarza Bal tarafından üretilen krem bal, çikolata gibi ekmek üzerine sürülebiliyor. Çukurova Üniversitesi tarafından Anavarza Bal için geliştirilen krem bal; keven-kekik balının katkı maddesi kullanılmadan krem haline getirilmesi ile hazırlanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kestane balını yediğini açıklamasının ardından bu ürüne çok talep geldiğini anlatan Can Sezen, kestane balının satışının yüzde 100 arttığını ifade etti.

  A101, BİM VE MİGROS'UN BALCISI

  Kendi markalarının yanı sıra BİM, Migros ve A101 gibi zincir marketlerin fason ürünlerinin (private label) tamamını ürettiklerini anlatan Sezen, üretimlerinin yüzde 20'sinin bu yolla oluştuğunu vurguladı. Zincir mağazalara üretim yaptıkları için firmalarının çok sık denetlendiğini ifade eden Sezen, en son yapılan Migros denetiminden şirketin 93 puan aldığını belirtti. Şirketin 2010 yılında 20 milyon dolar ciroya ulaştığını kaydeden Sezen, bu yıl ise yüzde 60 büyüme planları olduğunu söyledi. Sezen, ilk üç ayda bu hedeflerine ulaştıklarını vurguladı. Marketlerin uyguladığı raf ücretlerinden dolayı ürünlerin tamamını müşterilerine sunamadıklarına dikkat çeken Sezen, kurdukları www.ballidukkan.com sitesiyle bütün ürünleri sattıklarını söyledi. Piyasada yarım kilosu 140-150 liraya satılan bal ile kilosu 9-10 TL'den satılan balın gerçekçi olmadığını anlattı. 'Alo Bal Bilgi Hattı'nı hizmete sunan şirket, tüketicilerin her türlü sorununa çözüm bulmaya çalışıyor. Şirketin Genel Koordinatörü Can Sezen, yıllardır, kendilerine 'Sahte bal nasıl ayırt edilir? Gerçek bal kristalize olur mu?' şeklinde sorular geldiğini belirterek, kurdukları hat ile tüketiciye bal hakkında bilinmesi gereken önemli detayları aktardıklarını söyledi.

  KAYNAK