• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından arıcılık yapan üreticilerin bilinçlendirilmesi amacıyla konferans düzenlendi.

  Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen arıcılık konferansına konuşmacı olarak Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden aynı zamanda arıcılık uzmanı olan Prof. Dr. Ferhat Genç ve Doç Dr. Ahmet Dodoloğlu katıldı. Doğu Anadolu Bölgesinde Arıcılık ve Arıcılıkta çeşitlilik konularının ön planda tutulduğu konferans İstiklal Marşının okunması ile başladı.

  Konferansın açılış konuşmasını yapan Erzincan Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Abdulkadir Erçelik, 2010 yılında gerçekleştirilen çalışmaların değerlendirmesini yaparak, 2011 yılında yapmayı düşündükleri çalışmalar hakkında birlik üyelerine bilgi verdi. Erzincan Tarım İl Müdürü Ali Lek'in'de hazır bulunduğu konferansın verimli geçmesini temenni ettiğini ifade eden Erzincan Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Abdulkadir Erçelik, 510 üyelerinin bulunduğunu ve bu üyelerden sadece 394'ünün devlet desteklemelerinden faydalandığına dikkat çekerek, üyelerin Devlet desteklemelerine gereken önemi vermelerini istedi.

  2010 yılının ilk ayından itibaren Erzincan balının markalaşma tanıtımlarına ağırlık verdiklerini ifade eden Erzincan Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Abdulkadir Erçelik, "Erzincan balının tanıtım faaliyetleri kapsamında 2010 yılı Şubat ayında Antalya'da düzenlenen Türkiye-İsrail I. Arıcılık kongresine birlik olarak katılarak, ilimizin tanıtımının yapıldığı bir stant açtık. Amacımız ve önceliğimiz Erzincan'ın markalaşması olmuştur. Aynı çalışmanın devamı olarak Mersin Gıda Fuarında Nisan ayında yine bir stant açılmış ve ürünlerimizin tanıtımı yapılmıştır" dedi. Yıllık mutat ihtiyaçlara yönelik tedarikçiliklerinin 2010 yılında da devam ettiğini dile getiren Erçelik, "Üyelerimizin bilumum ihtiyaçları piyasanın çok altında fiyatlar ile temin edilmiştir. Maalesef petek tedarikinde olumsuzluklar yaşanmış, ama en hızlı şekilde yapılan çalışma ile üyelerimizin zararı en aza indirilmiştir. Kovan ve çerçeve temininde geçen yıl bir sıkıntı ve memnuniyetsizlik yaşanmamıştır" dedi.

  Polenli kovana bu yıl ağırlık vereceklerini açıklayan Erzincan Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Abdulkadir Erçelik, sözlerini şöyle sürdürdü; "Aynı tedarik ağırlıklı olarak polenli kovan olmak üzere devam edecektir. Bu yıl polenli kovan satışımız 60 TL olacaktır. Polenli kovana ağırlık vermeliyiz çünkü ihtiyaç var ama üreten yok. Biz o eksikliği tespit ettik ve bu yıl gidereceğiz" Devlet tarafından verilen desteklemelere değinen Erzincan Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Abdulkadir Erçelik, 510 üyeden sadece 394'ünün destekleme aldığına dikkat çekerek, "Destekleme konusunda başvuru yapan üye sayımız 394 kişidir. Yapılacak olan destekleme miktarı ise 252 bin TL civarındadır. 510 üyemiz olduğu hesap edilirse başvuru oranı yüzde 77'dir. Bunun yüzde yüz olması için sizinde konuya duyarlılık göstermeniz gerekmektedir. Geriye kalan yüzde 23'lük oran ya pasif üyedir yada duyarsızlık söz konusudur" dedi.

  Daha sona söz alan Erzincan Tarım İl Müdürü Alik Lek bir konuşma yaptı. Lek konuşmasında, "Tarım Bakanlığı olarak bizler özellikle eğitim verilmiş tarım sektörlerinden memnunuz. Tarımda örgütlenme iyi bir şey. Erzincan Arı yetiştiricileri birliği de bu işi iyi yapıyor. Ama daha iyisini yapabilirsiniz. Birliğinizi destekleyin, unutmayın ki büyüyen birliğinizle birlikte sizlerde büyürsünüz ve sizlerde kazanırsınız" dedi. Yapılan konuşmaların ardından Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Ferhat Genç ve Doç Dr. Ahmet Dodoloğlu "Doğu Anadolu Bölgesinde Arıcılık ve Arıcılıkta çeşitlilik" konularında Erzincan arı yetiştiricileri birliği üyelerini bilgilendirdiler.

  KAYNAK