• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından Türkiye'de bir ilk gerçekleştirildi ve arı sevkiyatlarında yaşanan trafik kazalarında görev yapmak üzere Erzincan'da "Arıcı Kaza Kurtarma Ekibi" kuruldu. Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği Türkiye'de bir ilke imza atarak, arıcı kazalarında görev yapmak üzere gönüllülerden oluşan "Arıcı Kaza Kurtarma Ekibini" kurdu. Erzincan'ı 3 ayrı bölgeye bölen Arı Yetiştiricileri Birliği 5 kişiden oluşan ekipler oluşturdu.

  Arıkovanı taşıyan araçların karıştıkları trafik kazalarında yaşanan olumsuzlukların giderilmesi, kazazedelere müdahalelerin daha hızlı yapılabilmesi için oluşturulan ekipler meydana gelen kazalarda arıların kaza mahallinden hızla sevkini sağlayarak, sağlık ekipleri ile diğer kurtarıcı hizmet ekiplerinin kazaya müdahale etmesine olanak sağlayacaklar.

  Erzincan'ın gezginci arıcı geçiş güzergahında olduğunu dikkate alan Birlik Başkanı Abdulkadir Erçelik, göçer arıcıların sevkıyat sırasında trafik kazaları ile karşı karşıya kaldıklarını ancak yaşanan kaza sonrasında kurtarma faciası yaşandığını söyledi. Kazada devrilen kovanlardan kaçan arıların kızgınlıklarından dolayı olay sırasında görevli ekiplere zor anlar yaşattığını hatırlatan Erçelik, "Son olarak Ordu ilinde yaşanan trafik kazasında arıların saldırısına uğrayan ekipler kazada müdahalede güçlük yaşamıştı. Bunun sonunda arılar itfaiyenin müdahalesi ile boğularak katledilmişti. Bu manzaralarla karşılaşmamak adına Erzincan Arıcılar Birliği olarak AKKE'yi kurduk. Erzincan'da Merkez, Tercan ve Refahiye bölgesinde görev yapmak üzere 5'er kişiden oluşan üç ekip oluşturduk. Gönüllü olarak görev yapacak olan ekipler olası kazalarda 24 saat görev yapacaklar. Kazalarda görev alacak ekiplerin öncelikli görevi devrilen kovanlardan kaçacak olan arıları olay yerinden uzaklaştırarak sakinleştirmeleri olacak" dedi.

  Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen Arıcılık konferansında basına tanıtımı yapılan 'Arıcı Kaza Kurtarma Ekibi' özel arıcı kıyafetleri ile poz verdiler. AKKE ekiplerini bir araya toplayan Erzincan Arıcılar Birliği Başkanı Abdulkadir Erçelik, ekip üyelerine birer arıcı elbisesi hediye ederek yeni görevlerinin hayırlı olmasını diledi. Erçelik, Türkiye'nin göçer arıcılık güzergahı olan bütün bölgelerinde bu çalışmanın yapılmasına örnek teşkil edeceklerini ifade ederek sözlerine son verdi.

  Erzincan'da oluşturulan 3 ekibin müdahale sınırları ise şöyle; Sivas Kızıldağ Sınırı ile Sakaltutan Mevkii arasında yaşanacak olan kazalara Refahiye ekibi müdahale edecek. Sakaltutan Mevkii ile Sansa ve Kelkit yolunda Ahmediye mevkiine kadar olan bölümde yaşanacak kazalara Merkez ekibi, Sansa mevkii ile Erzurum Aşkale sınırına kadar olan karayolunda yaşanacak olan kazalara ise Tercan ekibi müdahale edecek.

  KAYNAK