• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Erzurum Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Taner Bayır, arıcılık ve bal üreticiliği sektörünün her geçen ivme kazandığını söyledi. Arıcılık faaliyetlerine yönelik olarak bir takım destekler verdiğini hatırlatan Taner Bayır, bu desteklerden birisinin de, ?Arıcılık Aktif Koloni Desteği? olduğunu kaydetti. 2010 yılında koloni başına arıcılara 6 lira ödeme yapıldığına dikkati çeken Taner Bayır, ?Bu destekler kapsamında Erzurum?da arıcılık yapan 428 ailemize toplam 323 bin 664 lira tutarında ödeme yapıldı. Destek ödemeleri 2011 yılında koloni başına 7 lira olacak.? dedi.


  ARICILARA KOLONİ DESTEĞİ

  Arıcılık sektörünün Erzurum için yeni bir umut kapısı olduğunu ve arıcılık yapan ailelerin sayısının her geçen yıl biraz daha arttığını dile getiren Bayır, yıldızı yeni parlamaya başlamış olan bu sektör için devlet desteğinin büyük önem taşıdığını ifade etti. Arıcılık faaliyetlerini teşvik etmeyi amaçlayan destekleme ödemelerinin, diğer hayvancılık faaliyetlerine yönelik olarak yapılan desteklemelere oranla düşük kaldığını kaydeden Taner Bayır, en büyük arzularının, arıcılık sektörüne çok daha fazla ilgi gösterilmesi olduğunu vurguladı.

  Taner Bayır, ?Erzurum, arıcılık ve bal üretimi konusunda deyim yerindeyse yeni bir merkez olmanın eşiğinde. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu sektör, çok ciddi rakamlarla telaffuz edilecek bir ticaret hacmine sahip olacak. Şehir ekonomisine sağlayacağı katkının yanında, bu sektörden kazanç elde edenlerin sayısı da tırmanışa geçecek.? şeklinde konuştu.

  ARICILAR DEVLET DESTEĞİ BEKLİYOR

  Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Taner Bayır, devletin bu saatten sonra istihdam oluşturmak için fabrika kurmaya kalkışmayacağını, tam tersine bu tür girişimler için özel sektörü teşvik edeceğini dile getirerek, ?Bizim arzumuz da bu yöndedir. Küçük işletmeler bile olsalar, Erzurum?da arıcılık faaliyetlerinde bulunanlara verilen destekler artırılmalı, sektörün kısa vadede sıçrama yapması sağlanmalıdır. Sonuçta arıcılık faaliyeti ve bal üretimi, tamamen organik üretimdir ve pazarı da büyüktür. Arıcılara gereken destekler verilir ve önlerinde yeni ufuklar açılırsa, şehir ekonomisine de o ölçüde katkıda bulunulmuş olunur.? dedi.

  Birlik üyesi 428 arıcının faydalandığı destekleme ödemelerinin artırılmasını isteyen Taner Bayır, ?Umuyoruz bu rakam 2011 yılında en az 700 olur. Çünkü Erzurum?un bu sektöre ihtiyacı var.? ifadesini kullandı.

  KAYNAK