• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Tarım İl Müdürlüğü tarafından arıcılara bal arıları için nektar ve polen kaynağı olarak bilinen ve dünyanın en üstün bal bitkileri arasında yer alan "fazelya" bitkisi tohumu dağıtıldı.

  Arıcılar Birliği'ne üye çok sayıda arı üreticiyle bir araya gelen Tarım İl Müdürü İbrahim Yılmaz, arıcılığa büyük önem verdiklerini, arı yetiştiricilerinin sorunlarının giderilmesine ilişkin çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

  Gaziantep'te arı yetiştiricilerinin en büyük sıkıntılarının başında iklim koşullarına bağlı olarak Haziran ayının ilk haftasından itibaren hava sıcaklığının aniden yükselmesi ve yaz kuraklığının başlaması neticesinde bal arılarının yararlanacağı alanlardaki nektar ve polen kaynağı olan tek yıllık doğal bitki örtülerinin ölmesi sonucu arıların yayılım imkanlarının azalması olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları anlattı:

  "Arıcılarımız, bu durumda polen ve nektar kaynağı olan diğer illere gezginci arıcı olarak arıları götürmekte, bu durum arıcılarımıza yeni maliyetler getirmektedir. Ayrıca, az kovana sahip arıcılarımız için, gezginci arıcılık mümkün olmamaktadır. İlimizde bal arılarının en aktif olduğu bu dönemde nektar ve polen kaynağı imkanlarının artırılması gerekmektedir. Müdürlüğümüzce, bal arıları için nektar ve polen kaynağı olarak bilinen ve dünyanın en üstün bal bitkileri arasında yer alan fazelya bitkisinin ilimizde ekilişlerini yaygınlaştırmak için çalışmalar yapılmaktadır."

  Tarım İl Müdürlüğü olarak Gaziantep Arıcılar Birliğine üye çok sayıda bal üreticisine 150 kilo tohumluk dağıtımını bugün gerçekleştirdiklerini ifade eden Yılmaz, "tohumu alan üreticiler bu imkanı iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Dekar başına bir kilo tohum ekimi yapılacak, bundan elde edilecek çiçeklerin bir bölümü tohumluk olarak ta değerlendirilebilecek. Bu çiçeklerden faydalanacak arıların kaliteli bal üreterek üreticisinin yüzünü güldürecek" diye konuştu.

  KAYNAK