• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Çanakkale'nin Eceabat ilçesi sınırlarında yer alan Gelibolu Yarımadası'nda 20 hektarlık alana, ''Bal Ormanı'' projesi kapsamında, 10 bin fidan dikildi.

  Çanakkale Orman İşletme Müdürü Rıfat Günen, fidan dikimi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ormanlık alanları arıcılık faaliyetine uygun ağaç türleriyle ağaçlandırmak, bal verimi için önemli olan otsu ve çalı formundaki bitkilerin korunup, arıcılığın kalkınmasına hizmet etmek amacıyla ''Bal Ormanı'' projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

  Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı tarihi yarımadada, 1994 yılında çıkan yangında yaklaşık 4 bin hektarlık alanın tahrip olduğunu hatırlatan Günen, görev sahalarındaki 20 hektarlık alanın, proje kapsamında fidan dikilmesi amacıyla hazır hale getirildiğini belirtti.

  Günen, fidan dikilecek alanın Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırlarında olmasının, çalışmanın önemini daha da arttırdığını vurgulayan Günen, ''Bölgede arıcılıkla uğraşanların her zaman aradığı, bal verimine pozitif etki sağlayacak kekik, laden, ardıç gibi beyaz ve kırmızı çiçekli pürenler çok miktarda ve doğal olarak bulunuyor. Ayrıca arıların uçuş mesafesi olan maksimum 5 kilometrelik alandaki tatlı su kaynaklarının fazlalığı, son yıllarda gelişmekte olan üzüm bağları sahanın önemini artırıyor'' dedi.

  Günen, proje kapsamında söz konusu bölgeye, 500 badem, 500 ligustrum, 300 katalpa, 300 dişbudak, 200 iğdeyle 8 bin 200 yalancı akasya fidanı dikileceğini, ayrıca bahar mevsiminde alana dikilmek üzere 25 bin kök lavanta, nane, şeker otu, hodan otu, ada çayı gibi bitkilerin temin edildiğini bildirdi.

  Konuşmaların ardından, Kabatepe Alçıtepe yolunun 7 kilometresindeki Davutbey Çiftliği ile Nebi Suyu olarak bilinen mevkide hazırlanan alana fidanlar dikildi.

  Törene, Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur, Belediye Başkanı Kemal Dokuz, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürü İsrafil Erdoğan, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Yardımcısı Nadir Sarıkaya, Eceabat Orman İşletme Şefi Tuncay Işık, Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Süleyman Benekli, daire amirleriyle öğrenciler katıldı.

  KAYNAK