• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği bölge toplantısı Ödemiş'te yapıldı. Belediye Nikâh salonunda yapılan toplantıya Birlik Başkanı Fikri Barkan, bölge temsilcisi Mahmut Kaçan, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Altıntaş, Deniz Bank temsilcileri, Menemen Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Merkezi mühendisleri ile bölge arıcıları katıldı.
  Toplantının açılış konuşmasını yapan bölge temsilcisi Mahmut Kaçan şunları söyledi: "Arıcılık mesleğini daha iyi koşullarda yapmak üzere kurulan birliğimizin daha ucuz malzeme alımı ve kullanımı ile arıcılıların olmayan haklarının Birlik ile alınması yönünde başlattığımız ve bugün desteklemeye alınan arıcılarımızın sorunlarını görüşmek üzere bir araya geldik. Bitki örtüsünü zenginleştirerek daha fazla verim alınması konusunda İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve Birlik Başkanlığımızın ortaklaşa çalışmaları ile ana arı, polen üretimi ve bunun yanında balotu, korunga gibi benzeri bal üretimine destek sağlayacak diğer bitkilerin yetiştirilmesi konusunda çalışmalar başlattık."


  Birlik Başkanı Fikri Barkan da konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "2 yıl önce başladığımız yolda Birliğin oluşmasının ardından bilgisayar ağını oluşturduk. Ödemiş, Bergama, Tire, Menemen şubelerimizi açtık. Şimdi de Kemalpaşa ilçesinde şube açacağız. Arıcılar Birliği çalışmıyor diyorlardı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu ve Bayraklı belediye başkanımızla yaptığımız görüşmeler sonrası bize 9 bin metrekare alan tahsis edilecek. Doğançay'da yer tahsisi konusunda çalışmalarımız sürüyor. Öte yandan Bergama Kaymakamlığı talep sundu. 700 milyarlık bal dolum tesisi var. Bu tesisin birlik aracılığı ile işletilmesi isteniyor. Birlik kuruluşundan bugüne kadar 725 olan üye sayımız 1300 kişiye ulaştı. Bugün 1000'inci üyemize hediye vereceğiz. Ödemiş'ten Mustafa Balkan'a bal sıkma makinesi vereceğiz. İZKA projesi sunduk. Bal üretim alanı ile ilgili kabul görmedi. Ancak bunu Orman Bölge Müdürlüğüne sunduk bu projeyi Tosunlar köyünde kendisi yapıyor."
  İlçe Tarım Müdürü İbrahim Altıntaş da konuşmasında destekleme fiyatlarından bahsederek; "Ödemiş potansiyel açıdan her alanda önde. Hayvancılık, süt üretimi, arıcılık, sebze ve meyve üretimi, fidancılık gibi birçok alanda önde. Arıcılarımızı kayıt altına aldık. Eskiden arıcılar kovan konmakta sıkıntı yaşarken, bugün başka ilçelerden üreticiler, kiraz bahçelerine arı talep ediyor. Neden, en iyi tohumlamayı arı yapıyor da ondan. Üreticimiz de bu alanda bilinçlenmeye başladı. Ballar artık etiketli olmak durumunda. Etiketli satılan ürünler kalite kontrolüne de girmiş oluyor. Bunları tahlillere gönderiyoruz. Sebze ve meyvede de artık her ay tahlile gönderiyoruz. İlaç kalıntısı çıkarsa cezası var" diye konuştu.
  Menemen Araştırma enstitüsünden Mühendis Ömür Uygur slayt gösterimle sunduğu çalışmaları anlatarak; "Hedefimiz sadece bala kalite katmak değil. Ana arı, polen üretimi, propolis üretimi gibi konularda da üreticilerimizi bilgilendirmek zorundayız. Türkiye 84 bin ton bal üretimi ile dünyada üçüncü ülke. Ama üretimde atadan kalma bilgilerle üretim yapıldığı için normalde bir kovandan 30 kilogram bal alınması gerekirken, bizde hala 16-17 kilogram bal alınmakta. 5 bin ton polen ile dünyada birinciyiz. Burada hedef kaliteli, verimli, daha az maliyet ve teknik bilgilerle daha fazla bal üretimi gerçekleştirirsek işte O zaman daha iyi para kazanabiliriz. Bizler bunun için bu toplantıları düzenliyoruz" dedi.

  KAYNAK