• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerinden Kapadokya'da bal ormanları oluşturmak için çalışma başlatıldı. Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Başdere beldesinde bin hektarlık alanda başlatılan bal ormanı kurma ve var olan ormanları koruma çalışmalarının başlaması dolayısıyla Başdere beldesinde bir tören düzenlendi. Törende konuşan Adana Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, ormanların yok edildiği geçmiş dönemlerin sonunda yeni ormanlaştırma projelerinin sorumluluk bölgesi genelinde büyük bir hızla devam ettiğini söyledi.

  Nevşehir'in toplam 7 bin 300 hektar orman alanına sahip olmasına rağmen verimli alanın ancak yarısını oluşturduğunu ifade eden Kara, "Şimdi ise sadece Başdere beldesinde bin hektar olarak başlayacağımız bal ormanı kurma ve orman alanı rehabilitasyon projesinin bin 255 hektara çıkardık. Alana 100 bin akasya ve 100 bin adet sedir ağacı diktik. Çalışmalarımız devam ediyor. Tamamlandığında Başdere halkı arıcılık yapılabilecek güzel bir orman alanına kavuşacak." diye konuştu.

  Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ise Başdere'de devlet- millet kaynaşmasının en güzel örneklerinden birini yaşadıklarını söyledi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile ülke genelinde orman alanları oluşturma ve verimsiz olanları rehabilite etme projesini 3 yıldır uyguladıklarını dile getiren Kahveci, "Yılda ortalama 500 bin hektar alanda rehabilite ve yeni orman kurma çalışması yapıyoruz. 500 milyonun üzerinde fidan diktik. Adeta ormanlaştırma seferberliği yapıyoruz. İç Anadolu Bölgesi ülkemizin orman açısından en fakir olan yerlerinden biridir. Bu nedenle bölgeye özel önem veriyoruz. Başdere ile turizm merkezi Kapadokya'da da büyük bir projeyi başlattık." dedi.

  Ürgüp Kaymakamı Tuğba Yılmaz ise Başdere beldesinde bin 255 hektar alanda yapılacak orman çalışması için 500 bin ağacın dikileceğini belirterek bölgeye yapılan bu büyük hizmette emeği olanlara teşekkür etti.

  Konuşmaların ardından Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ve Adana Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara tarafından alanın ormanlaştırılmasına katkılarından dolayı Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Başdere Belediye Başkanı Mustafa Karaman'a teşekkür plaketleri sunuldu. Sonrasında ise belirlenen alanlara fidanlar dikildi.

  Törene; Nevşehir Vali Yardımcısı İbrahim Süha Karaboran, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Adana Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Ürgüp Kaymakamı Tuğba Yılmaz, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Başdere Belediye Başkanı Mustafa Karaman'ın yanı sıra ilçe ve belde belediye başkanları ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

  KAYNAK