• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Türkiye'nin en çok bal üretilen ve en çok gezgin aricinin bulundugu Dogu Karadeniz Bölgesinde, ariciligi profesyonel meslek edinenlerin oraninin yüzde 34 oldugu belirlendi.

  Ordu Aricilik Enstitüsü tarafindan Ege bölgesinden sonra Türkiye bal üretiminin yüzde 23'ünün gerçeklestirildigi Karadeniz Bölgesi'nde ariciligin genel durumu hakkinda çalisma yapildi. Yapilan çalismaya göre, bölgede gezginci aricilik orani yüzde 61 olarak belirlenirken, ariciligi profesyonel olarak bir meslek edinip gelir saglayanlarin oraninin ise yüzde 34 oldugu ortaya çikti.

  Arastirmaya göre, bölge aricilarinin yas ortalamasi 48 ve ortaokul egitimli, kisa süreli aricilik egitimi almis üreticilerden olustugu tespit edildi. Bölgede kovan sayisi olarak kislatma kaybi yüzde 8.71 olarak belirlenirken, aricilarda kislatma öncesi genç ana ari kullanma aliskanligi bulunmadigi kaydedildi. Bölgede kovan basina ortalama bal verimi ise 18.8 kg olarak belirlendi.

  YÜZDE 99'U HALINDEN MENNUN
  Arastirmaya göre, üretilen balin yüzde 65.57'sinin toptanci tüccarlar tarafindan pazarlandigi vurgulanirken, bölgenin isletme basina ortalama kovan sayisi ise 63 olarak belirlendi.
  Aricilarin yüzde 76.98'inin krediye ihtiyaç duyduklarini belirtmelerine ragmen sadece yüzde 21'inin kredi kullandigi, yine aricilarin bölgede örgütlenemedikleri, bilgi ihtiyaçlarini kendi aralarinda bilgi alis-verisi seklinde çözmeye çalistiklari ortaya çikti.
  Aricilarin Il ve Ilçe Tarim Müdürlükleri ile olan iliskilerinin yetersiz bulundugu arastirma sonuçlarina göre, aricilar en çok pazarlama, kredi temini, konaklama yeri ve kirasi ile kaliteli ana ari temini konularinda problemlerle karsilastigi vurgulandi.
  Ayni arastirma sonuçlarina göre, tüm olumsuzluklara ragmen bölge aricilarinin yüzde 99'unun genel anlamda ariciliktan memnun olduklari, gelecek açisindan aricilikla ilgili önemli tercih ve beklentilerinin bulundugu belirlendi.

  KAYNAK