• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Kastamonu Arıcılar Birliği Başkanı Ahmet Erdem, ayıların her yıl kovanlarına önemli zararlar verdiğini, bu durumun sigorta kapsamına alınmaması nedeniyle de arıcıların mağdur olduğunu söyledi.

  Kastamonu Arıcılar Birliği Başkanı Ahmet Erdem, ayıların her yıl kovanlarına önemli zararlar verdiğini, bu durumun sigorta kapsamına alınmaması nedeniyle de arıcıların mağdur olduğunu söyledi. Sigortacıların yaban hayvan saldırısını, 'riski büyük ve suistimale açık olduğu' gerekçesiyle kapsam dışı tuttuklarını kaydeden Erdem, bu konuda yaptıkları girişimlerden sonuç alamamaktan yakındı.


  Kastamonu'da ayı saldırısı sonucu geçen 150 kovanın zarar gördüğünü belirten Ahmet Erdem, Arıcılar Birliği Merkez Yönetimi ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı nezdinde gündeme getirdikleri bu sorunlarının, Biz Kastamonu'nun ayısını biliriz' gibi esprilerle geçiştirildiğini anlattı. Erdem, sigorta şirketlerine başvurduklarında da, yabani hayvanlardan gelen zararların sigorta kapsamında kabul edilmediğini, zararın insan tarafından yapılıp, 'ayı yaptı' denilerek tazminat istenebileceği gerekçesiyle sigorta yapılmadığı yanıtını aldıklarını öne sürdü.

  'BALI YİYİP, KOVANLARI PARÇALIYOR'

  Geçtiğimiz günlerde Bozrkurt ve Devrekani ilçelerinde ayıların 10 arı kovanına zarar verdiğini belirten Ahmet Erdem, ayılara tuzak kurmanın yasak olduğunu, tespit edilmesi halinde 6 ay hapis cezası verildiğini anımsattı. Erdem, kendi imkanlarıyla harekete duyarlı ışık ve sesli sistem kurduklarını, tel örgülerin ise ayılar tarafından kırıldığını söyledi. Ayıların balı yedikten sonra kovanları da parçaladığını kaydeden Ahmet Erdem, "Bal yiyen ayıya kovandaki arılar saldırıyor. Bundan rahatsız olan ayı da sinirlenip kovanları parçalıyor. Böylelikle arı üreticisi balından, arısından ve kovanından oluyor. Bu da bizi ekonomik ve psikolojik olarak etkiliyor" dedi.

  Ahmet Erdem, "Bir yılda üreticilerimizin 150 kovanı ayı saldırısında telef oldu. Arısı, balı ve kovanı ile bir kovanın üreticiye maliyeti yaklaşık 400 TL'dir. Arıcıların, ayı zararına karşı sigorta yaptırabilmesine olanak sağlanmasını istiyoruz" dedi.

  KAYNAK