• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Diyarbakır Akdemir Baharat Kuruluşu herbalisti Cahit Gürkaş, kestane balının dikkatli kullanılması gerektiğini belirterek, "Unutulmamalıdır ki ölçüsüz ve sağlıksız kullanılan her besin şifa değil zarardır" dedi.

  Herbalist Cahit Gürkaş, kestane balı konusunda yaptığı açıklamada, "Ağırlıklı olarak kuvvet verici ve kilo aldırıcı özelliği bulunan kestane balında kalsiyum, potasyum, mangan ve bakır linerallerinin çiçek balına oranda daha yoğun bir biçimde bulunmaktadır. Antiseptik ve antioksidan özelliği bulunan kestane balı genellikle üst solunum yolu hastalıklarında etkilidir. Enfeksiyona bağlı ateş düşürücü, sinirleri yatıştırıcı mideyi kuvvetlendirmede etkilidir.

  Kalori değeri yüksek bir besin kaynağı olan kastane balı iştah açıcı kan yapıcı olduğundan kilo almak istiyenler için idealdir. Yüksek oranda potasyum içeridiğinden böbrek hastalarının dikkatli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Damar sertliği,yuksek tansiyon ve şeker hastalarının kullanmaması gereken bir besindir. Bileşiminde bulunan C, B1, B2 vitamin, organik asit ve enzimler nedeniyle iyi bir kalp dostu olarak ta bilinir.

  Kestaneye özgü tadı ve kokusu olan bu besin kaynağını günde1 tatlı kaşığı tüketmek vucüttakigünlük enerji ihtiyacını sağlar. İnceltme ve şerbet usülü kullanmak doğru bir seçimdir. 1 tatlı kaşığı kestane balı, yarım fincak sıcak su, yarım kaşık zencefil, bir çay kaşığı zerdaçal sabah akşam yamaklardan önce tüketmek akciğer hastalıklarında oldukça başarılı bir sonuç vermektedir.Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus özel olarak hazırlanmayan kestane balında bakteri sporları bulunabilir. kestane balı alırken güvenliğine dikkat edilmesi gereklidir. Kestane balı ve tarçın ile birlikte kullanımında eklem ve kas ağrılarına, bağışıklık sistemin kuvvetlendirilmesine, kolestrolün düşürülmesinde, yorgunluk ve bitkinlik hallerinde kullanılması faydalı olur. Düzensiz ve sağlıksız bir şekilde kilo verenler, bağışıklık sisteminin zarar görmesi hallerinde jnceltme usulü günde 1 fincan kestane balı şerbeti içmeleri halinde bu tür problemlerini yüzde 30 gidermiş olurlar" dedi.

  KAYNAK