• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Edirne Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Altınordu,yaptığı açıklamada, dünyada çam balı üretiminin yüzde 92'sinin Türkiye'de gerçekleştirildiğini söyledi. Edirne'nin Keşan ilçesinde de 30 yıldır çam balı üretimin yapıldığını vurgulayan Altınordu, 'Keşan'daki kızılçam ormanlarında yılda 100 ton çam balı üretimi yapılıyor' dedi. Çam ormanlarında özellikle yaşlı ağaçların dallarında yaşayan böceğin bal üretimine çok büyük katkısı olduğunu anlatan Altınordu, şöyle devam etti:

  'Keşan'a bağlı Gökçetepe, Pırnar, Sazlıdere, Mecidiye ve Çeltik köylerindeki kızılçam ormanlarında yaşayan pamuklu koşnili böcek arıcılık için büyük bir değer. Bölgede bin tonluk bal rezervi var. Ancak bunun yüz tonunu üretebiliyoruz. Büyük bir ekonomik potansiyel bulunmasına rağmen bunu değerlendiremiyoruz. Eğer tam olarak üretim yapılsa ekonomiye 6 milyon lira kazandıracak.' Altınordu, arı-pamuklu koşnili böceği işbirliği ile üretilen balın, uzun süre bozulmadan ve kristalleşmeden saklanabildiğini belirtti. Çiçek ballarına göre daha farklı özelliklere sahip olan çam balının kendine has kokusu ve tadı bulunduğunu ifade eden Altınordu, 'Balda glikoz ve früktoz oranı daha düşüktür, daha az tatlıdır ve boğazı yakmaz. Çiçek ballarından daha fazla enzim, mineral ve aminoasit içerir' dedi.

  - ÇAM BALININ FAYDALARI -

  Bal, tüm dünyada sağlıklı beslenmenin temel ögesi olarak kabul edilmektedir. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Balın mide ve bağırsaklar üzerine olan iyileştirici etkisi bugün çoğu kimse tarafından kabul edilmektedir. Çam balı çam öz suyundan bala geçen etkili maddeler sebebi ile akciğer ve karaciğer hastalıklarından koruyucu, nefes açıcı bir etkiye sahiptir. Sarılık ve diğer karaciğer hastalıklarından korunmada çok önemlidir. Solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Hazım ve uyumaya yardımcı olur. Bronşlarda ve üst solunum yollarında antiseptik, sinirsel depresyonlarda, fizyolojik etkisi olduğu araştırmacılar tarafından belirtilmektedir.

  KAYNAK