• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Manisa bölgesinde yaşanan kuraklık nedeniyle arıların tercih ettiği çiçeklerin yetişmemesi ve kovanların boşalması, arıcılıkla uğraşanları sıkıntıya soktu.

  Manisa Arı Yetiştiricileri Birliği Denetleme Kurulu Üyesi Haşim Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kovanların bol olduğunu, bunun da arıcıları şoka soktuğunu söyledi. Turgutlu ve çevresinde bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı arıların sevdiği türdeki çiçeklerin yetişmediğini, bölgede pamuk ekiminin bitmesinin de arıcılığı olumsuz etkilediğini anlatan Öztürk, bu yılın arı yetiştiricileri için kabus yılı olduğunu ifade etti.


  Geçen kış yağışın bol olduğunu, bu nedenle çiçeklerin bal özlerinin aşırı yağış nedeniyle yok olduğunu dile getiren Öztürk, şunları söyledi: "Mevsim normalleri dışındaki yağışlar çiçeklerdeki bal özlerini yok etti. Bu nedenle ülke genelinde bal rekoltesinde yüzde 80 oranında düşüşler oldu.

  Bu fiyatlara yansıyabilir. Mevsim şartları bu yıl bal üretimi için çok iyi değil.

  Özellikle, balın oluştuğu, çiçek nektarlarının bol olduğu dönemde mevsimsiz düşen yağışlar, bal üretimini olumsuz yönde etkiledi. Arıların vakti boşa geçmiş oldu.

  Çiçeklerden bal özü toplayamadı. Arılar yağmur nedeniyle arazide fazla gezemedi.

  Ardından gelen aşırı sıcaklar ve kuraklık çiçekleri kuruttu. Bu da arıları olumsuz etkiledi. Yani kuraklık hem arıyı, hem balı yok etti." Öztürk, çam balı üretiminin önemli merkezi konumundaki Muğla?da etkili olan sıcakların da çam balı üretimini düşürdüğünü vurgulayarak, arıların çam balını çiçek poleninden değil, aracı bir böcek olan Basra böceğinin salgısını kullanarak ürettiklerini anlattı. Sıcaklar nedeniyle bu böceklerin de geri çekildiğini ve çam balı üretiminin de düşük düzeyde kaldığını bildiren Öztürk, arıcıların büyük zarara uğradığını ifade etti.

  Geçen yıl 30 kilogram bal aldıkları kovandan bu yıl 3-5 kilo balın zor alındığını belirten Öztürk, üretimin düşmesi nedeniyle fiyatların da bu yıl geçen yıla oranla daha yüksek olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

  Bal üretiminde yaşanan sıkıntı nedeniyle bu yıl sahte balların piyasaya sunulmasının da muhtemel olduğunu bildiren Öztürk, tüketicileri kaynağı belli olmayan balı almamaları konusunda uyardı.

  KAYNAK