• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Muğla'da mevsim normalleri üzerinde görülen hava sıcaklığı nedeniyle çeşitli bölgelerden Muğla'ya gelen arıcılar bal üretiminde yaşanan düşüş nedeniyle bal hasadı yapamadan bölgeden ayrılıyor.

  Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği İkinci Başkanı ve Muğla Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, Muğla'da yaşanan kuraklığın bal üreticilerini olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek, Muğla bölgesinde çam balı üretiminin azaldığını söyledi.

  Muğla'da yaşanan aşırı sıcaklar ve bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle bal üreticilerine destek verilmesi gerektiğini belirten Şahin, ''Bölgemizin az yağış alması, yaşanan ısı kayıpları ve ısının zaman zaman aşırı yükselmesi nedeniyle ciddi bir kayıp yaşandı. Dolayısıyla Ağustos ve Eylül ayında arıcılarımızın sağım yapması gereken iki sağımlık periyot tamamen kaybedildi. Şuana kadar hiç bir arıcımız çam balı hasadı yapamadı.''

  ''MUĞLA'YA GELEN ARICILAR ZARARA UĞRADI, ELLERİ BOŞ DÖNDÜ''

  Türkiye'deki çam balının büyük kısmının Muğla ve ilçelerinde üretildiğine işaret eden Şahin, şunları kaydetti:

  ''Olumsuz hava şartları nedeniyle bal üretilemedi. Çam balı üretiminin önemli merkezi konumundaki Muğla'da etkili olan sıcaklar da çam balı üretimini düşürdü. Çam balı üretimi için Türkiye'nin dört bir yanından arıcılar, arılarını her yıl Muğla'ya getiriyordu. Ancak bu yıl bölgemizde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle üreticilerin büyük bölümü arılarını bölgeye getirmedi. Muğla'ya gelen arıcılar da elleri boş döndü. Hepsi büyük zarara uğradılar. Biz satışa arz ettiğimiz balı Ağustos ve Eylül ayında yapıyorduk fakat bu yıl bu mümkün olmadı ve arıcılarımızda bunun sıkıntısı içerisinde 2 ay önceden bölgemizi terk etmeye başladı.''

  -''ÜRETİCİLERDE DE BÜYÜK DÜŞÜŞ GÖZLENDİ''-

  MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, Muğla'da 5 bin 950 ailenin arıcılıkla geçimini sağladığına işaret ederek, ''Muğla'ya geçen yıl değişik bölgelerden bin 50 aile arıcılık yapmaya gelirken bu yıl bölgemize gelen aileler de yaklaşık yüzde 75 azalma oldu. Bölgeye gelen arıcılar ise 'belki bal olur' ümidiyle gelmişti. Bu aileler ise artık dönüş hazırlığı yapıyor. Bölgemize gelen arıcılar boşuna gelmiş oldular ve büyük zarar ettiler. Çünkü her bir nakil yaklaşık 3 bin TL'ye mal oluyor. Dolayısıyla bir arıyı bir yerden bir yere naklettiğiniz zaman 5 bin lira masraf oluşturuyor. Arıcılarımız bırakın bal almayı 5 bin TL zararla bu sezonu kapattı'' diye konuştu.

  Muğla'da arıcılıkla geçimini sağlayan ailelerin doğal şartlar nedeniyle emeklerinin karşılığını alamadığını ifade eden Şahin, ''Arıcılarımızın bankalardan çektiği kredilerin ödeme zamanı geldi. Biz şuanda bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Biz en azından arıcılarımıza ait kredileri faizlerini de ödemek koşulu ile ana paraların bir yıl daha ertelenmesini istiyoruz. Yoksa arı üreticilerimiz büyük zorluk çekecekler'' diye belirtti.

  Son yıllarda arıcıların mağdur edildiğini ve ürettikleri balları pazarlamada sıkıntı yaşadıklarını anlatan Şahin şöyle konuştu:

  ''Arıyı ve arıcıyı korumak zorundayız. Arıya 6 lira kovan başı destek verilerek arıyı ve arıcıyı koruyamazsınız. Arıya tozlaştırma gücünü artıracak destek verilmelidir. Dolayısıyla hem tarımı hemde arıcılığı tetiklemiş olursunuz. Bugün arıcılarımıza tarıma verilen desteklerden sadece yüzde ikisi veriliyor. Destek miktarları da ciddi oranda artırılmalıdır.''

  -''TÜRKİYE'NİN İLK ARICILIK MÜZESİ AÇILIYOR''-

  Türkiye'nin ilk arıcılık müzesi olan Muğla Arıcılık Müzesi'nin Muğla için çok önemli olduğunu fakat bu zamana kadar hayata geçemediğini söyleyen Şahin, ''Dünyanın değişik bölgelerinde arıcılık müzesi var ama Türkiye'de arıcılık müzesi yok. Arıcılık Müzesi için biz projeyi hazırladık 2005 yılından 2008 yılına kadar çalışmaları yürüttük fakat hiç destek göremedik. Biz kendi imkanlarımızla 300 metrekare arsa alarak 2 katlı müze ve eğitim merkezi inşaat çalışmalarını başlattık. İnşallah 5 Ekim'de bu müzeyi açacağız. Hedefimiz bal ve arı kavramını toplumun bütün katmanlarına yaymak. Amacımız burada ticaret değil arı ile bütün insanları buluşturmak '' diye belirtti.

  Konya'dan Muğla'nın Yerkesik beldesine bağlı Kıran köyüne 80 kovan ile gelen bal üreticisi Abdurrahman Öz, çam balı üretimi yapmak için Muğla'ya geldiklerini anlatarak şunları söyledi:

  ''Bizden daha önce gelen bir çok arkadaşımız bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle hasat yapamadan memleketlerine geri döndü. Bizde 'bundan sonra olur' ümidiyle yeni geldik. Kendi memleketimiz olan Konya'da çiçek balı üretiyoruz buraya da çam balı üretimi yapmak için geldik. Hava şartları bu yıl Konya'da da istediğimiz gibi geçmedi. Haziran ayının ortalarına kadar devam eden yağışlar bizi etkiledi. Arılarımızı çok fazla geliştiremedik ve belki olur ümidiyle Muğla'ya geldik.''

  -''BAL FİYATLARI ÇOK DÜŞÜK, İNSANLARIMIZ BAL YEMEYİ SEVMİYOR''-

  Abdurrahman Öz, bu yıl üretilen balın kısıtlı olmasına rağmen bal fiyatların çok düşük olduğunu ve Türk halkının fazla bal tüketmediğini kaydederek, ''Bazı firmalar oturduğu yerden para kazanıyor. Bizden balı 5 TL'ye alıyor fakat bu bal marketlerde 20 TL'ye kadar satılıyor. Bizim buraya gelişimiz, balı üretmek için harcadığımız paralar hep cepten gitti. Eğer burada bal üretebilirsek belki masrafımızı çıkarabiliriz. Bu işte parayı toptancılar kazanıyor. Fakat biz yinede işimize küsmeyip bu işi yapmaya devam ediyoruz. Arıcılara sadece kovan başına 6 lira destek veriliyor. Biz bu desteğin artırılmasını istiyoruz. Arıcılık bizim için bir hastalık o yüzden bırakamıyoruz. Bu yüzden devletimizden özellikle arıcılara şeker ve kovan desteği vermesini istiyoruz'' diye ifade etti.

  KAYNAK