• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Muğla'nın Marmaris İlçesi'ne bağlı Osmaniye Köyü'nde inşa edilen 'Bal Evi'nin temel atma törenine katılan Ziraat Mühendisi ve arıcılık uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, dünya genelindeki çam balı üretiminin 24 bin ton olduğunu, bunun da yüzde 92'sinin Türkiye'de üretildiğini belirtti. Prof. Dr. Doğaroğlu, yalnızca Marmaris'te üretilen çam balının Yunanistan'ı üçe katladığını söyledi. Marmaris Ticaret Odası tarafından Osmaniye Köyü'nde inşa ettirilen 'Bal Evi'nin temel atma törenine katılan Ziraat Mühendisi ve arıcılık uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, bal üretiminde geri kalan yüzde 8'lik kısmın ise komşu ülke Yunanistan'da gerçekleştiğini dile getirdi. Türkiye'deki üretimin yüzde 80'inine de Muğla'nın ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, "Hava koşullarına bağlı olarak değişse de Türkiye'de her yıl yaklaşık 22 bin, Yunanistan'da ise 2 bin ton çam balı üretilmektedir. Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Edirne ve Antalya çam balı üretim merkezlerimizdir. Ancak Türkiye'deki üretimin yüzde 80'i, yani 16 bin 800 tonu ise Muğla'da, bunun da 3'te 1'lik kısmına denk gelen yaklaşık 6 bin tonluk kısmı Marmaris'te gerçekleşmektedir. Dolayısıyla dünyanın ve Türkiye'nin en önemli çam balı merkezi konumundaki Marmaris'teki üretim miktarı, Yunanistan'dakinden 3 kat daha fazladır. Marmaris'in de en önemli çam balı merkezi Osmaniye Köyü'dür. Osmaniye bile neredeyse tek başına Yunanistan kadar çam balı üretilmektedir" dedi.

  Prof. Dr. Doğaroğlu, Osmaniye bölgesinde üretilen çam balının diğerlerine göre daha berrak olduğunu belirtip bunun balda aranacak en önemli özellik olduğunu ve berrak balın talebinin diğerlerine göre daha fazla olduğunu söyledi.

  TÜRKİYE DÜNYADA İKİNCİ

  Prof. Dr. Doğaroğlu, dünya bal üretiminde ise Türkiye'nin 80 bin ton ile ikinci sırada olduğunu dile getirdi. Arıcılık uzmanı Prof. Dr. Doğaroğlu, "Üretim bakımından da koloni varlığı bakımından da Türkiye olarak dünyada ikinci sıradayız. Bizim önümüzde ise Çin var. Bakınız Çin'de bizim koloni varlığımızın 1. 5 katı fazlalık olmasına rağmen bizden 5 kat daha fazla üretim yapıyorlar. Türkiye'de kovan başına alınan bal miktarı 16 kilogramken Çin'de kovan başına 42 kilogram bal üretiyorlar" diye konuştu.

  KAYNAK