• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Orman Genel Müdürlüğü'nce Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin'de de hayata geçirilen; 'Bal Üretim Ormanı Projesi'ne bağlı olarak başlatılan çalışmalar devam ediyor.
  Mersin'de 'Bal Üretim Ormanı Projesi' kapsamında tahsis edilen sahalara 15 bin adet arı kovanı yerleştirildiği bildirildi. Projeyle birlikte kentteki arı kovanı sayısının 200 bin adete yükseldiği vurgulanırken, üretilen organik baldan da yaklaşık 3 bin kişinin geçimini sağladığı ifade edildi.


  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatı doğrultusunda; Orman Genel Müdürlüğü'nce Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin'de de hayata geçirilen; 'Bal Üretim Ormanı Projesi'ne bağlı olarak başlatılan çalışmalar devam ediyor. Mersin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte; Eshab-ı Keyf ile Melemez Dağı'nda tahsis edilen bal üretim ormanlarındaki üretime yönelik adımların meyvelerini verdiği kaydedildi. Odun dışı üretime yönelik çabaların aynı zamanda da geçimini arıcılıktan sağlayan aileler açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı. Konuyla ilgili olarak yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara, 'sosyal ormancılık' faaliyetlerine bağlı olarak bölgede 0-600 metre rakımlarındaki göl, gölet ve su toplama havzalarının yanı sıra bozuk ve kapalı ormanlık alanlarda, köy ve kasaba bitişiğindeki rehabilitasyon ve ağaçlandırma sahalarında 'Bal Üretim Ormanı' oluşturulmasına yönelik uygulamalara geçildiğini anlattı. Kış aylarında arıların polen ve bal aldığını hatırlatan Gözükara, böylelikle arıların hem yaz mevsimine sağlıklı girmeleri, hem de kolonilerinin gelişmelerine ortaya konulan çalışmalarla birlikte katkıda bulunmayı amaçladıklarını dile getirdi.

  Organik bal üretimi noktasında doğal alanlar olara öne çıkan sahaların kullanılmasıyla oldukça kaliteli ürün elde edildiğini ifade eden Gözükara, oluşturulan ormanlaraysa yaklaşık 15 bin arı kovanı yerleştirildiğini, üreticilerin de kendilerinden almış oldukları izinler doğrultusunda söz konusu kovanları, 'ücretsiz' olarak kullandıkları bilgisini verdi. Bu tür çalışmaların Tarsus ile Anamur arasında kalan sahil şeridinde de uygulamaya konulabilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını hatırlatan Gözükara, oluşturulan sahaların korunup rehabilite edilmesine yönelik işlemlerin de yoğunlaştığını anlattı.

  Bal üretim ormanlarında arıların beslenip bal yapabilmesi için gerekli olan biberiyenin de bölgede bolca bulunduğunu, bu nedenle de arılara şeker verilmesine ihtiyaç kalmadığının altını çizen Gözükara, tüm bu çalışmalarla da organik bal üretimi artarken, arıların çoğalmalarının da hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştiğini ifade etti. 'Bal Üretim Ormanları Projesi'nin, aynı zamanda da yöre insanına ciddi anlamda ekonomik bir katkıda bulunduğuna işaret eden Gözükara, bu tür ormanların arttırılması çalışmalarını da önemsediklerini belirtti. Bugün Mersin genelinde yaklaşık 200 bin adet arı kovanı bulunduğuna dikkat çeken Mustafa Gözükara, bal üretiminden de yaklaşık 3 bin kişinin geçimini sağladığını, bunun da oldukça önemli bir rakam olarak öne çıktığını vurguladı.

  KAYNAK